Svižné tempo Akademie Jaroslava Foglara potvrdilo i první jarní setkání „foglarologů“

| Autor: Martin Rosol, Slavomil Janov | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 5. 5. 2023 |

Stejně jako nabírají na intenzitě stále teplejší dny, se ve svěžím jarním tempu odvíjejí i aktivity Akademie Jaroslava Foglara. Potvrdilo to i 145. kolegium AJF, které proběhlo 12. dubna.
Co vše bylo prodiskutováno na prvním jarním kolegiu, které bylo současně úvodní schůzkou 48. klubu oldskautů Jestřábi s visačkou jejich stoletého jubilea? Program byl opět bohatý, takže i v kostce je jej možno shrnout do osmi bodů.


1. Zamyšlení nad knižní a časopiseckou publicistikou o Jaroslavu Foglarovi

Diskuze na uvedené téma byla reakcí na vydání knižní novinky Oživlé tváře z dílny autorského tandemu Zdena Bratršovská a František Hrdlička. Knížka přináší 25 svérázně pojatých „povahopisů“ známých osobností z uměleckého či společenského prostředí. Potěšitelné je, že mezi nimi nechybí ani Jaroslav Foglar.
Portrét legendárního spisovatele pro mládež však u některých čtenářů vyvolal rozpaky. Důvodem je několik faktografických nepřesností, nebo že – viděno očima skalních foglarovců – spisovatelův portrét nepřinesl v tomto případě nic objevného. Nutno však říci, že tato kritika (adresována nejen na zmíněný soubor Oživlé tváře, ale i další obdobné práce) nebývá vždy zcela objektivní. Z řad skalních Foglarových příznivců je totiž hodnocení foglarologicky zaměřených děl někdy až příliš vyhraněné, protože autoři nepocházejí bezprostředně z okruhu foglarovské obce. Samozřejmě u těchto prací je nutno dvojnásob dbát na přesný popis spisovatelova života a díla, zároveň je však u každého „cizího“ pohledu nutno respektovat patřičnou dávku autorské licence a popřípadě i jiný úhel nazírání na Foglarovu tvorbu a jeho odkaz.

2. Představení Rychlé šípy v loutkovém divadle KaKa

Prezident AJF Slávek Janov představil sérii fotografií z představení Rychlé šípy divadelního souboru KaKa. Představení vzniklo zásluhou protagonistek divadla a loutkohereček Štěpánky Vanické a Jany Nosálkové. Loutková inscenace je určena hlavně nejmenších divákům a podle zhlédnutých fotografií a Slávkových referencí je zřejmé, že se jedná o vskutku povedenou taškařici. Toto loutkové divadélko proto jistě potěší nejen malé diváky, ale i dospělé.

3. Hudební nástroje ve foglarovkách (2)

Na jarním kolegiu se pokračovalo i v představování hudebních nástrojů v díle Jaroslava Foglara. Tentokrát se jejich výčet zaměřil na román Když Duben přichází. Takže co na stránkách knihy objevil akademik Martin Rosol?
- Mandolína (kapitola 6) – Na tento strunný nástroj umí hrát Sochor. Jeho spolužák Baborovský, který musí mít vše, co se v jeho okolí „zatřpytí“, si mandolínu koupil také. Baborovského hudební nástroj se vyskytuje též v kapitole 38.
- Trojhlasá píšťala (kap. 13) – Levín píská na trojhlasou píšťalu.
- Zvon (kap. 18) – Školní zvon dole pod schodištěm. Je zmiňován též v kapitolách 43, 52 a 61.
- Píšťalka (kap. 19) – Píšťalka učitele Havlíka.
- Gong (kap. 34) – Gong zaznívá v divadelním sále.
- Varhany (kapitola 42) – Znějí z kostela při školním výletě.
- Trubka (kap. 44) – Slovem „trubka“ či „trubkové“ jsou zde označeni morálně závadní výrostci. Autor je zmiňuje i v kapitolách 55, 56 a 57.
Protože téma hudebních nástrojů ve foglarovkách se už od podnětu Libora Čermáka setkalo v AJF se značným ohlasem, zájemci o „vyhledávání tónů“ v dalších Foglarových dílech se už seřazují do fronty, aby své příspěvky přednesli na dalších kolegiích. V květnu tak budou představeny hudební nástroje z románů Historie Svorné sedmy a Dobrodružství v Zemi nikoho, a postupně se pod hudební lupou ocitnou další knižní příběhy.

4. Století Jestřábů

Letošní kulaté jubileum založení oldskautského klubu Jestřábi (na jaře 1923) si současná parta Jestřábů, jež symbolicky navazuje na své předchůdce-oldskauty, připomíná řadou aktivit. První kousek narozeninového dortu mohla veřejnost ochutnat už v březnu při poznávací vycházce, která navázala na slavnostní instalaci lavičky Jaroslava Foglara v Prokopském údolí. Z dalších akcí je už nyní možno uvést vycházky s Rychlými šípy v Africe (květen, červenec a září) nebo plánovanou výstavu signovaných fotopláten krajinomaleb Marko Čermáka (léto/podzim).

5. Azimuty u laviček

Neděle 21. května je v mezinárodním sportovním kalendáři označena jako Světový den orientačního běhu. Protože všechny dosud v Praze instalované lavičky Jaroslava Foglara se nacházejí v lokalitách s vytvořenými mapami pro orientační běh, k organizátorům rekreačních závodů a orientačních vycházek pro veřejnost se v rámci World Orienteering Day přidává i klub Jestřábů a AJF. Podrobnosti o akci, která se uskuteční nikoliv jediný den, ale od 21. května až do konce prázdnin, bodu zveřejněny v dalších dnech.

6. Vyhodnocení čtenářských soutěží v publikaci Rychlé šípy 33…

…se odkládá! Vzhledem k neutuchajícímu zájmu soutěžících, kteří zasílají stále nové a nové soutěžní příspěvky, se AJF rozhodla všechny soutěže vyhlášené ve sborníku RŠ 33 prodloužit – a to až do 30. září letošního roku!

7. Výstava o Jaroslavu Foglarovi a Rychlých šípech

Probíhají intenzívní přípravy výstavy k 85. výročí Rychlých šípů! Výstava ponese název Rychlé šípy a tajemství Stínadel na Chvalském zámku a uskuteční se od 24. 6. do 5. 11. 2023 v prostorách zámku v Horních Počernicích (Na Chvalské tvrzi 857, Praha 20). V rámci výstavy je plánována celá řada doprovodných akcí – např. loutkové představení Divadla KaKá, autogramiáda Marko Čermáka a koncert skupiny Paběrky, výtvarné dílny pro děti. Několik rámcových akcí připravuje také Akademie Jaroslava Foglara, která je partnerem výstavy. Návštěvníci se mohou těšit mj. na velkou sbírku foglarovských odznaků, sběratele jistě potěší nová výroční turistická známka či kožený přívěšek s listem ginga.

8. Dvacet let Akademie Jaroslava Foglara

Památný 8. květen není jenom dnem vzniku Foglarových čtenářských klubů, ale také dnem zrodu AJF! Letos – 8. května 2023 – uplyne právě 20 let od chvíle, kdy byly na pražské Klamovce, v rámci premiérového Memoriálu Zdeňka Pírka ve foglarologii, položeny základy akademie. Právě na tento den chystáme pro čtenáře a nejširší foglarovskou veřejnost překvapení! Nezapomeňte tedy 8. 5. sledovat Bohouška – a dozvíte se více!

-----

Příští – 146. kolegium AJF se koná ve středu 10. května 2023 od 18 hodin a 13 minut ve skautské klubovně v Bělehradské ul 51 v Praze 2.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2023050007-svizne-tempo-akademie-jaroslava-foglara-potvrdilo-i-prvni-jarni-setkani-foglarologu.html