Výstavu v domě U Zlatého prstenu vidělo přes 30 000 návštěvníků!

| Autor: Napsali jste nám | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 2. 10. 2022 |

Město jako přízrak - Pražské inspirace Jaroslava FoglaraVýstava MĚSTO JAKO PŘÍZRAK / Pražské inspirace Jaroslava Foglara byla pro veřejnost otevřena od 3. 9. 2021 do 4. 9. 2022 v Domě U Zlatého Prstenu. Setkala se s obrovským zájmem všech věkových skupin návštěvníků. Proslýchalo se, že ve sklepeních středověkého domu je skutečně možné zažít ten pravý pocit ze stínadelské tajemné a strašidelné nálady. Party páně Foglarových nadšenců na sebe nenechaly dlouho čekat a vzaly sklepy útokem.

Některé víkendy byly organizačně velmi náročné. Bylo třeba nedočkavé návštěvníky u pokladny uklidňovat a chlácholit, že jen co si ten dav před nimi (omezen povoleným počtem návštěvníků v jednu chvíli na jednom místě) dohraje, budou si moci hrát i oni. Pro pokladní a kustody to nebylo vždy snadné, a za to jim patří velký dík. Zvládli to bez větších ztrát….:)
Výstavu doprovázely dobrodružné hry přímo ve výstavě, vytvořené lektorským oddělením muzea, a k tomu dvě venkovní, jejichž autorem byl Tomáš Vučka. Všechny byly hrány s nadšením a opravdovým pátračským zaujetím a s radostí celých rodin, skautských oddílů i smělých jednotlivců. Na pátrače čekala celá řada zapeklitých úkolů, šifer, hledání a přemýšlení. A nutno přiznat, že ne vždy se všem podařilo ve zkoušce bystrosti a pátračského zaujetí obstát. Většina dětí i dospělých ale odcházela ze Stínadel se zářícíma očima a po Starém Městě pobíhala spousta rozdováděných lidí s mapou v ruce, řehotem a vítěznými výkřiky.
Výstava měla i druhou klidnější a celkově světlejší část ve 3. patře domu, která seznamovala s inspiracemi Jaroslava Foglara. Byla sestavena z obrazů ze sbírek muzea, na nichž autoři jako Jan Minařík, Kamil Lhoták, Zdenka Braunerová, Václav Jansa nebo Jaroslav Šetelík a další zachytili krásu staré mizející Prahy, kterou za svého dětství vnímal i J. Foglar při svých někdy tajných výpravách po všech těch čarovných zákoutích, temných uličkách a dvorcích, zahradách, parcích a kůlnách, sklepech a půdách. Tady se všichni návštěvníci opravdu uklidnili, posadili se před krásnými obrazy, ukazovali si místa, která znají z pohlednic a která už na tváři Prahy nenajdeme. Rozněžňovali se nad malebností a dojímali se nad krásou zachycených míst, která z Prahy mizí už nadobro. Někteří však dobře vědí, že jich pár ještě zbývá. Zkrátka tajemství a třpyt dobrodružství v očích návštěvníků provázely obě části výstavy, a právě proto byla tak úspěšná. Přinášela možnost zastavit se a zasnít a zase pocítit tu jiskru. Však víte.
Další podstatnou součástí výstavy byly doprovodné programy, které muzeum pořádalo. Byly to autorské komentované prohlídky, střídavě s Pavlou Státníkovou v části Pražské inspirace Jaroslava Foglara a s Petrem Kotkem v části Město jako přízrak a všechny byly hojně navštěvované. Dále pak cyklus přednášek a besed na témata týkající se Jaroslava Foglara, jeho knih, oddílu Dvojky, současníků, pozůstalosti, literárního, filmového i výtvarného ztvárnění jeho díla a v neposlední řadě různé směry vnímání fenoménu Rychlých šípů. Přestože termíny programů byly v době covidové, návštěvnost byla skvělá. Všichni přednášející přinesli kus svých zkušeností, zážitků, nadšení, vzdělání, umění ze svého zaujetí foglarovskou tématikou. Každá jedna byla velkým přínosem. Účastnili se jich pravidelní návštěvníci i fajnšmekři, kteří přišli jen na vybrané pořady. Největší zájem byl o přednášku „Pochybná morálka Rychlých šípů“ s Tomášem Vučkou – velkým znalcem díla J. Foglara. Dalším doprovodným programem byly sobotní programy pro děti i dospělé jako Odpoledne s Albatrosem, kde světem komiksu a workshopem provedl výtvarník Jiří Grus. Odpoledne s ABC, komponovaný pořad s osobnostmi z legendárního časopisu, s nímž J. Foglar také spolupracoval. A Pátrači ve výstavě – odpoledne pro dětské skupiny vedené našimi lektory, kde se mladí pátrači dozvěděli ještě něco navíc při svých hrách ve výstavě.
K doprovodným programům patřily také dvě vycházky s Tomášem Vučkou: první byla po Prokopském údolí a druhá po Vinohradech J. Foglara. Na obou jsme se mohli dotknout a pobýt na místech spojených s Pražskou Dvojkou a životem J. Foglara.
Dále byly pořádány skvěle připravené lektorské programy pro školy, které byly u škol velmi oblíbené, a i přes pandemickou situaci vyhledávané učiteli a dětmi z Prahy i širokého okolí.
K výstavě muzeum vydalo knihu, autory jsou Petr Kotek a Pavla Státníková. Jedná se o katalog vystavených obrazů, rozsáhlé výstavní grafiky, souhrn všech textů, informací a fotografií z celé výstavy. Kniha je k dostání v pokladně domu U Zlatého prstenu, nebo v e-shopu muzea.

Několik čísel o výstavě:
Návštěvnost na výstavě celkem: 30 404
Prodej her venkovních
1. Část Stínadla I….. 1500 ks
2. Část Stínadla II….z celkového počtu 1000 kusů se ještě poslední doprodávají v pokladně domu U Zlatého prstenu

Miroslava Dvořáčková
produkce výstav, audiovizuální tvorba, oddělení vnějších vztahů
Muzeum hlavního města Prahy



Ohlasy na sítích:

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy

Město jako přízrak - ohlasy


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2022100001-vystavu-v-dome-u-zlateho-prstenu-videlo-pres-30-000-navstevniku.html