Klub přátel Jaroslava Foglara

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Trvalky | Vydáno dne: 18. 6. 2022 |

PF 70 - KPJFŠedesátá léta minulého století s sebou přinesla určité uvolnění v mezinárodních vztazích, které ve svém důsledku změnilo veřejné mínění obyvatel v Československu. Kritizováno bylo nevýkonné hospodářství, neměnnost stávajícího režimu a politická angažovanost ve všech sférách života. Československá společnost se postupně otevřela různým názorovým proudům, myšlenkám a teoriím. A v této době vzniklo společenství všech příznivců knih Jaroslava Foglara, spisovatele, na jehož dílo byla v předchozí dekádě uvalena klatba. Klub přátel Jaroslava Foglara existoval v letech 1966 - 1970.

Podle pamětníků bylo na začátku foglarovského sdružování několik sběratelských inzerátů v časopisu ABC zveřejněných na začátku roku 1965, na které reagovala celá řada zájemců o dobrodružné knihy. Díky tomu se seznámili Josef Skorkovský, Zdeněk Pírek, Harry Eckstein, František Mendlík a Edmund Ondřeka. Ti v květnu roku 1966 založili Klub sběratelů, do kterého se záhy přihlásil Jiří Stegbauer a mnozí další.
Činnost klubu spočívala ve zprostředkování inzerátů na knihy dobrodružnou tematikou (prostřednictvím zpravodaje Sběratel, o jehož vydávání se staral Jiří Stegbauer) a jeho členové se současně účastnili veřejných debat o literatuře pro mládež, s tím, že obhajovali život a dílo Jaroslava Foglara. Časem se ukázalo, že téma Jaroslav Foglar je pro klub stěžejní. Spisovatel byl požádán, zda by klub mohl nést jeho jméno. Jestřáb souhlasil, a tak ještě v roce 1966 byl Klub sběratelů přejmenován na Klub přátel Jaroslava Foglara. V čele klubu stáli Josef Skorkovský - Jója, František Mendlík - Ferry (sběratelství), Zdeněk Pírek - Mirek (kronika a archiv klubu), Jiří Stegbauer - Jura (zpravodaj klubu).
Počátky klubu byly velmi složité. Do spolku se hlásilo velké množství zájemců, na druhé straně nedostatek financí bránil v rozvoji klubu. Jója v roce 1994 vzpomínal, jak pražským členům vedení klubu sám Jaroslav Foglar poskytl 50 Kčs na známky pro nejnutnější korespondenci. Situaci částečně vyřešila nabídka Jaromíra Bendy - Rikitana, aby klub měl svoji rubriku v časopisu Pošumavský hlasatel, což bylo od roku 1967 realizováno.
Setkání s JF (KPJF)V období Pražského jara, konkrétně v březnu 1968 vystřídal Josefa Skorkovského - Jóju ve vedení klubu Zdeněk Pírek Mirek. Ten převedl Klub přátel Jaroslava Foglara pod patronaci Závodního klubu Revolučního odborového hnutí (ZK ROH) Dolu 1. máj v Karviné, kde také začal vycházet zpravodaj klubu.
Průkazka KPJFPražské jaro sice zastavily tanky Varšavské smlouvy 21. srpna 1968, Mirek však dál pokračoval ve všech aktivitách. V září přesunul klubovní stránku z Pošumavského hlasatele do Ostravského kulturního zpravodaje (kde už od roku 1966 vycházely foglarovské informace a dokonce i Rychlé šípy) a spolupracoval s vydavatelstvím PULS v Ostravě. Nicméně nastupující normalizace postupně všechny aktivity utlumovala. Nakonec tu byla i obava, aby existence Klubu přátel Jaroslava Foglara spisovatele, jehož knihy opět přestaly vycházet, nepoškodila. Proto byla činnost klubu v létě roku 1970 (kdy měl klub už 1500 členů) jeho vedením ukončena.


Zajímavosti z činnosti Klubu přátel Jaroslava Foglara:
Pozvánka na besedu KPJF 1968* 15. března 1968 uspořádal Klub přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s Kruhem trampů - londonovců besedu s Jaroslavem Foglarem v Závodním klubu zaměstnanců obchodu v Praze na Staroměstkém náměstí (od 19:30 hod.)
* V roce 1968 udělil Klub přátel Jaroslava Foglara čestné členství F. A. Elstnerovi, A. Hykischovi, Dr. R. Plajnerovi, S. Sohrovi a B. Čepelákovi, v roce 1969 Zdeňku Burianovi a Janu Fischerovi in memoriam (převzala Věra Fischerová).
* V programu činnosti klubu bylo uvedeno: "Členové KPJF se podílejí podle vlastních zájmů na aktivní činnosti v různých sdruženích a organizacích tábornického a zálesáckého zaměření - v klubech, družinách, oddílech, osadách - jako členové nebo vedoucí v duchu foglarovské tradice. Uvádějí zde v život Foglarovy myšlenky a zásady čestnosti, dobra a šlechetnosti."
* Klub přátel Jaroslava Foglara uspořádal během své existence dvě setkání svých členů s Jaroslavem Foglarem. Členové zde navíc jednali o budoucí činnosti klubu.
* Klub přátel Jaroslava Foglara převzal patronát na Foglarovskými čtenářskými kluby časopisu SKAUT-JUNÁK a vydával pro ně speciální zpravodaj Tam-Tam.
* Klub přátel Jaroslava Foglara v roce 1969 vyhlásil 8. květen jako Den čtenářských klubů.
* Autorem loga Klubu přátel Jaroslava Foglara a grafického vizuálu byl Vladimír Pechar - Pluto.
* Zdeněk Pírek ručně psal kroniku Klubu přátel Jaroslava Foglara, která detailně popisuje všechny aktivity a činnost klubu, která se zachovala. Ukázky z ní občas publikuje její současný majitel ve facebookové skupině Jaroslav Foglar a Foglarovky.


(Článek vyšel 16.6.2022, naposledy aktualizován 18.6.2022)

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2022060015-klub-pratel-jaroslava-foglara.html