Jaká byla Jízda Prahou po Jestřábových stopách?

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 25. 5. 2022 |

Jízda Prahou po Jestřábových stopáchAktualizováno o odkaz na fotogalerii. Skautská nadace Jaroslava Foglara uspořádala 15. května 2022 u příležitosti oslav 20. výročí od svého založení neobvyklou akci - Jízdu Prahou po Jestřábových stopách. Dvě jízdy historickou tramvají z doby první republiky se uskutečnily krátce po poledni a obě trvaly 75 minut. První jízda byla určena všem zájemcům, kteří si jízdu zaplatili a podpořili činnost nadace, druhá jízda byla určena pro spolupracovníky a partnery. Start byl v nástupní stanici depo Muzea městské hromadné dopravy v Praze ve vozovně Střešovice. Zde cestující při prezenci obdrželi vkusnou pamětní jízdenku a také speciální magazín TAM-TAM k 20. výročí založení Skautské nadace Jaroslava Foglara. Pak se souprava, kterou tvořily dva vozy, vydala směrem k Pražskému hradu. Role komentátora se ujal Roman Šantora - Bobo, který se po celou dobu snažil zájemcům předat informace o místech, kudy tramvaj projížděla a souvislostech s životem a dílem Jaroslava Foglara.
Jízda Prahou po Jestřábových stopáchPravdou je, že v části soupravy nebylo (i přes přítomnost mikrofonu a přenosného reproduktoru) nic slyšet, ale to nikomu nevadilo. Důležité zprávy se k části cestujících dostaly hlasitou poštou. Za letohrádkem Belveder tak mohli spatřit místo, kde stála dvojkařská klubovna "Mlékárnička," dozvěděli se, kde hráli dvojkaři Vyzvědače a další městské hry. Přes Malostranskou, Újezd se tramvaj dostala až k Národnímu divadlu a než vjela do Myslíkovy ulice, obdivovali malostranskou vodárenskou věž, kde měla Dvojka také klubovnu. Na Karlově náměstí byla připomenuta v souvislosti s kostelem sv. Ignáce celotáborová hra Alvarez. Trasa pak pokračovala na Vinohrady a Žižkov, kde Jestřáb strávil většinu svého života (I. P. Pavlova - Náměstí Míru - Orionka - Olšanské náměstí). Bobo zde mimo mnoha další zajímavých informací připomenul, že Jestřáb nebyl abstinent a rád chodíval na pivo do hospody Kravín. Tramvaj se pak vrátila přes Hlavní a Masarykovo nádraží a Dlouhou třídu k Vltavě, aby potom pokračovala do Holešovic s zpátky do vozovny (Strossmayerovo náměstí - Hradčanská - Vozovna Střešovice).
20 let skautské nadace - Jana Jirasová v Písecké bráně (15. Většina účastníků druhé jízdy však vystoupila na Hradčanské a přesunula se do Písecké brány, kde bylo pro spolupracovníky a partnery nadace připraveno slavnostní setkání u příležitosti zmíněného výročí. Nechyběl slavnostní přípitek, proslov Jany Jirasové - předsedkyně správní rady Nadace Jaroslava Foglara a také poděkování zakladatelům nadace, z nichž se někteří dostavili (zmínit lze např. Ivo Brzobohatého - Ještěra) a současným spolupracovníkům, bez jejichž dobrovolnické práce by se nadace neobešla.
20 let skautské nadace - Martin Izera a Menhart diskutují naOdpoledne pak pokračovalo neformální diskusí a doprovodným promítáním fotografií z činností nadace. Na improvizované výstavce byly k vidění také materiály z produkce nadace a jejích partnerů.




Kronika rezidence Jaroslava Foglara

Na místě byla k vidění k kronika Rezidence Jaroslava Foglara, kam se zapisují spisovatelé, kteří v bytě Jaroslava Foglara (Křišťanova 18) absolvovali svoji literární stáž. Redakce Bohouška do kroniky vložila svůj pamětní lísteček k 20. výročí svého vzniku jako záložku. :-)


Fotogalerie z akce, autor: Petr Molka - Best

Fotografie k článku: Tomáš Hromádka - Krizmen

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2022050017-jaka-byla-jizda-prahou-po-jestrabovych-stopach.html