Vzpomínka na Josefa Dobeše, autora instrumentálek alba Píseň úplňku

| Autor: Akademie Jaroslava Foglara | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 14. 1. 2022 |

Péseň úplňkuV roce 2007 byl k 100. výročí narození Jaroslava Foglara vydán na kompaktním disku hudební maxi-singl s názvem Píseň úplňku. Cédéčko se čtyřmi instrumentálními skladbami ve stylu country připomnělo specifickým způsobem spisovatelův odkaz.
Hudební projekt byl společnou aktivitou Akademie Jaroslava Foglara s hudebního studia průkopníka české country music a hráče na steel-kytaru a dobro Josefa Dobeše.
Člen sestavy skupiny Greenhorns-Zelenáči v době její „zlaté éry“ byl mezi trampy a kamarády-muzikanty známý i s přezdívkou „Honolulu Johny“. Hudební dráhu začínal ve skupině SALP (Soubor amerických lidových písní), kterou založil v roce 1949 společně s kamarádem z trampské osady Fire Rock Jiřím Falladou, autorem textu pozdějšího táborákového evergreenu Buráky. Skupina SALP začala jako první v Československu hrát americkou country music.

Po odchodu ze skupiny Greenhorns v roce 1974 hrál Josef Dobeš se skupinou Teskar a působil také jako studiový hráč na deskách Pavla Bobka, Country Beatu Jiřího Brabce i Michala Tučného. V 90. letech a na přelomu století příležitostně hostoval se skupinou Noví Zelenáči Mirka Hoffmanna.
Prakticky ani v době profesionálního muzicírování neopustil svoji původní profesi elektromechanika. Po roce 1989 se věnoval ve svém oboru podnikání. Spolu se synem Milanem vyráběl mj. unikátní zmenšeniny vlakových lokomotiv a souprav, velice žádaných sběrateli a milovníky železničního modelářství zejména v zahraničí.
Nahrávky melodií na maxi-singlu nesly názvy podle Foglarových motivů - Píseň úplňku, Výprava do Sluneční zátoky, Na břehu Bobří řeky a Jestřáb nad prérií Divokého západu. Kolekce vyšla pouze v limitované edici 100 kusů a byla záhy beznadějně rozebrána.
Společně s AJF měl Josef Dobeš ještě v plánu dávný hudební projekt ještě rozvinout. K naplnění tohoto snu však už nedojde: Josef Dobeš na konci loňského roku, 19. prosince, zemřel ve věku 87 let.
Vzpomínku na autora a interpreta steel-kytarových instrumentálek alba Píseň úplňku připravila rozhlasová stanice Country rádio na sobotu 15. ledna od 19 hodin v pořadu Srdcem v country. Repríza hodinového bloku povídání a písniček je pak na programu hodinu po nedělní půlnoci.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2022010005-vzpominka-na-josefa-dobese-autora-instrumentalek-alba-pisen-uplnku.html