U Jóviše! Šípy. Vyjdou opět Rychlé šípy!

| Autor: Krizmen | Rubrika: Kniha | Vydáno dne: 10. 3. 2021 |

Rychlé šípy(Aktualizováno 17. března 2021.) V Albatrosu vyjdou 18. března 2021 Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera - půjde o kompletní sérii příběhů Foglar-Fischer. Komiksy budou nově retušované, barevně sjednocované a upravované a tištěné kvalitní technologií, na lepším papíře a ve větším formátu. Soubor vychází i s rozsáhlým doslovem znalce kreslených seriálů Tomáše Prokůpka v unikátní grafické úpravě Martina T. Peciny. Jak bylo uvedeno v on-line besedě při příležitosti uvedení knihy (17. 3. 2021), jde o jednu z nejtěžších foglarovek - hmotnost knihy je 1893 gramů!
"V tomto vydání najdete v něm všechny díly ve všech verzích, které tato autorská dvojice vytvořila. Navíc nově restaurované, černobílé díly nově ručně kolorované,"uvedl ve facebookové skupině věnované foglarovkám Roman Šantora - Bobo ze Skautské nadace Jaroslava Foglara.

O tom, že půjde o unikátní knihu píše na facebooku i grafik Martin T. Pecina: "Kniha má rozsah 296 stran a kromě primárního obrazového materiálu obsahuje také 38 stránek doslovu a 12 stránek ediční poznámky, obé s rozsáhlým ilustračním doprovodem. Vychází na zvětšeném formátu, takže jednotlivé příběhy jsou publikovány v doposud největší velikosti, pokud nepočítáme komiksové plakáty z Albatrosu (kterých však bylo pouze dvanáct kusů). Seriál bude tištěn na kvalitní přírodní nenatíraný papír v barvě slonovinové kosti, jenž se podobá materiálu, na nějž před osmdesáti lety kreslil Jan Fischer. Nejedná se tedy ani o nepatřičnou bílou matnou křídu, na kterou je vytištěno souborné vydání z Olympie, ani o nekvalitní a prášivý dřevitý papír, na němž byly tištěny Foglarovy časopisy nebo souborné vydání v Pulsu. Díky tomu a také díky použité tiskové technologii je možné docílit mnohem vyšší kvality tisku. Místo pravidelného autotypického rastru používáme prakticky neviditelný rastr stochastický a místo klasických ofsetových barev takzvaný UV tisk, umožňující docílit i na značně savém materiálu jasné barevnosti, o kterou tolik stál autor ilustrací Jan Fischer.
Sedmdesát příběhů, které nebyly autorem vybarveny, je znovu ručně kolorovaných a všechny díly seriálu prošly barevnou revizí, aby se shodovala celková barevnost napříč všemi díly a nestávalo se, že je šatstvo jednou červené, podruhé oranžové a potřetí růžové, případně že mají postavy místo pleťové barvy růžovou prasátkovou, jak se v minulosti dělo. Kromě toho došlo k odstranění mnoha desítek chyb v kolorování hlavních postav, nápravě různých duplicitních figur, ale také k opravě některých omylů a překlepů, jakož i k náhradě neumětelsky přepsaných textů v bublinách či doprovodných vysvětlujících panelech. Sběratele snad potěší rekonstrukce podoby některých původních variant, jak vyšly v Mladém hlasateli — ještě než byly později retušovány Bohumírem Čermákem či anonymními autory.
Na titulu jsme pracovali dva roky s tou ambicí, aby se jednalo o nejpoctivější zpracování Rychlých šípů. Každý bude mít možnost výsledek sám posoudit, až titul v březnu vyjde."


Stejně jako u řady předchozích foglarovek vydávaných v Albatrosu, vyvolal náhled obálky u některých natěšených příznivců rozporuplné reakce. Podle dostupných informací by měl v rámci edice navazovat v budoucnu druhý svazek, který bude obsahovat příběhy kreslené Václavem Junkem, Bohumírem i Marko Čermákem.
Jenom pro úplnost dodejme, že v Albatrosu Rychlé šípy vychází podruhé, 3. 12. 2018 zde vyšly komiksové plakáty (Bohoušek informoval).

ZDE OBJEDNÁNÍ a informace na ALBATROSMEDIA


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2021030007-u-jovise-sipy-vyjdou-opet-rychle-sipy.html