Dnešní premiéra ústeckého Činoherního studia odhalí, jak to doopravdy bylo s Bratrstvem Kočičí pracky

| Autor: - Činoherní studio | Rubrika: Divadlo | Vydáno dne: 14. 6. 2020 |

Činoherní studio v Ústí nad Labem uvede čtvrtou premiéru 48. sezóny. Bude jí rodinná inscenace Bratrstvo Kočičí pracky, která hrdiny známého komiksu představí v jiném světle.
Dlouhé Bidlo, Bohouš a Štětináč, známá trojka z okolí bájných Stínadel, provázela dětstvím a dospíváním téměř každého, kdo vyrůstal pod Řípem a hledal dobrodružství. Činoherní studio vsadilo na autorskou adaptaci známého příběhu. Pokud můžeme věřit slovům Jana Plouhara, režiséra inscenace a spolu s dramaturgem Lukášem Černochem  i spoluautora námětu, můžou se diváci těšit na úplně jiný pohled, než na jaký jsou zvyklí z knih Jaroslava Foglara. „Chtěli jsme si udělat tak trochu legraci, že všechno může být jinak, než jak se to na první pohled předkládá. Že nesmíme věřit všemu, co nám média, v našem případě časopis Tam-Tam, říkají,“ vysvětluje Lukáš Černoch.
„Bylo to někdy večer na Čtrnáctce (místnost techniků hned za jevištěm, pozn. red.), jen tak jsme házeli nápady a z Lukáše Černocha vypadlo: „Co udělat Rychlé šípy z druhé strany, z pohledu Bratrstva?“ A bylo rozhodnuto!,“ přibližuje Jan Plouhar, jak se zrodil nápad zinscenovat kultovní komiks jinak.
Text vznikal postupně a na zkouškách, dopředu na papíře žádný scénář nebyl, celý proces zkoušení je vlastně hledáním a improvizací, který dostane finální podobu až těsně před premiérou. Ta se uskuteční 14. června na zahradě Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem, následné reprízy pak v průběhu června a v polovině července na gotickém hradě Střekov.

Jan Plouhar, jenž už v Činoherním studiu režíroval pohádky Ronja, dcera loupežníka či Malý princ, do Bratrstva obsadil Adama Ernesta, který hraje Štetináče, a Petra Uhlíka, ten se představí v roli Bohouše. Jan Hušek, jenž v Bratrstvu dostal první příležitost v Činoherním studiu, hraje Dlouhého Bidla. Od září se stane členem hereckého souboru ústecké činoherní scény. Režisér Plouhar k výběru herců dodává: „Vlastně to bylo logické, že v tom budou Adam s Petrem a třetího Honzu navrhl umělecký šéf David Šiktanc. Když jsme se potom poprvé setkali, tak trojice k sobě krásně zapadla. Každý je jiný a tak se hezky doplňují. Hlavní bylo, aby nás to spolu bavilo, což se daří. Je nás prostě pět chlapů v klubovně.“
Do inscenačního týmu patří i Anežka Škrnová a Simona Pekařová, autorky kostýmů a scénografie. Hudba k inscenaci je dílem kolektivu autorů. Bratrstvo kočičí pracky je dle slov autorů představením pro rodiny s dětmi. Doporučený minimální věk je 8 let.
Bohouš Š. Bidlo: Bratrstvo Kočičí pracky
4. premiéra 48. sezóny Činoherního studia
Premiéra: 14. června 2020 v 15 a 17 hodin, zahrada Českého rozhlasu Sever, Ústí nad Labem (v případě nepříznivého počasí se představení odehraje v hlavním sále Činoherního studia)
Reprízy: 18. června, 11. a 12. července 2020, hrad Střekov, Ústí nad Labem
Režie: Jan Plouhar
Dramaturgie: Lukáš Černoch
Výprava: Anežka Škrnová a Simona Pekařová
Hudba: kolektiv autorů
Grafický design: Magdaléna Gurská
Fotografie: Tomáš Lumpe, Martin Špelda
Trailer: Dita Havránková
Hrají: Dlouhé Bidlo: Jan Hušek
Štětináč: Adam Ernest
Bohouš: Petr Uhlík
+ putovní role Červenáčka

Informace a vstupenky: https://www.cinoherak.cz/repertoar/bratrstvo-kocici-pracky/

Foto (z první čtené zkoušky): Činoherní studio

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020060005-dnesni-premiera-usteckeho-cinoherniho-studia-odhali-jak-to-doopravdy-bylo-s-bratrstvem-kocici-pracky.html