Kreslíř Rychlých šípů slaví osmdesátiny

| Autor: 48. klub OS Jestřábi | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 4. 3. 2020 |

Kreslíř Rychlých šípů, autor tří desítek dalších komiksů i vyhledávaný knižní ilustrátor Marko Čermák oslavil v polovině února (14. 2.) kulaté životní jubileum – 80 let. Příznivci jeho tvorby mají nyní možnost ochutnat umělcův „narozeninový dort“ v podobě výstavy v samém centru hlavního města - v Galerii 1 na nároží ulic Štěpánská a V Jámě. Výstava bude otevřena od 6. března do 4. dubna 2020.
„Díky podpoře Městské části Praha 1 jsme pro expozici získali reprezentační prostory Galerie 1, bezprostředně u Václavského náměstí,“ říká za organizátory z oldskautského klubu Jestřábi kurátor výstavy Slavomil Janov.
Páteří expozice jsou originály Čermákových obrazů - desítka akvarelů s tematikou legendárních postav Rychlých šípů (ale i konkurenčního Bratrstva Kočičí pracky) a rozsáhlá kolekce krajinomaleb, zejména z povodí Berounky, zpod svahů Brd, z Křivoklátska či Krušných hor. Všechny tyto lokality jsou umělcově srdci blízké a důvěrně je zná z bezpočtu let na svých trampských stezkách.
Z dalších vystavených děl jistě návštěvníky zaujmou ukázky knižních a časopiseckých ilustrací, například z velké encyklopedie her, souborného vydání románů Jaroslava Foglara i dalších knih, z obálek časopisu Skaut-Junák, trampských samizdatů a podobně.
Perličkou Čermákovy tvorby jsou ilustrace v novém sběratelském vydání románu Boženy Němcové Babička. Kniha vyšla v loňském roce a obsahuje šest celostránkových barevných ilustrací a na tři desítky drobných kolorovaných kreseb.

Ve výtvarném portfoliu jubilujícího umělce jsou však i kresby, které vytvořil pro poštovní známku ke století českého skautingu, sběratelské turistické známky či velké nástěnné dekorační malby. Marko Čermák však není jen výtvarníkem. Jako průkopník hry na pětistrunné banjo a zakládající člen proslulé country kapely Greenhorns patří i k nestorům české hudební scény. Ve výstavní síni jsou proto k vidění také exponáty, které dokumentují jeho letitou muzikantskou dráhu. V této souvislosti je dobré připomenout, že vedle vítězné ceny z festivalu Porta se skupinou White Stars (1969) má muzikant ve své sbírce také prestižní cenu Mezinárodní bluegrassové asociace (IBMA), kterou obdržel v roce 2007 v „Mekce“ country music v americkém Nashvillu.
Poslední tematickou část výstavy tvoří exponáty, které přibližují oslavence jako celoživotního vyznavače trampingu. V této výstavní sekci si lze prohlédnout i ukázky ojedinělé kolekce panoramatických turistických map, kterých malíř zkraje 90. let vytvořil téměř půl druhé desítky.
Čermákova výstava v Galerii 1 má ovšem i výrazný charitativní podtext: „Prohlídka expozice je bezplatná, návštěvníci však mohou přispět dobrovolnou částkou na podporu výcviku asistenčních psů - Pomocné tlapky,“ dodává hlavní organizátor Slavomil Janov. „Výcvik jednoho psa, který bývá nepostradatelným pomocníkem například dítěte na invalidním vozíku, trvá dva roky a stojí přes 200 tisíc korun. Ze státních prostředků není výcvik hrazen a klienti si musí čtyřnohého společníka zaplatit sami. Díky některým výcvikovým centrům, k nimž patří i Pomocné tlapky, lze však psa získat bezplatně, protože výcvik je zajištěn díky sponzorským a charitativním příspěvkům. K těmto dobročinným dárcům se nyní chceme přidat společně s přáteli a příznivci tvorby Marko Čermáka.“

Výstava Marko Čermák / 80 let v Galerii 1, Štěpánská 47, Praha 1, je otevřena denně od 10 do 18 hodin.

Marko Čermák 80 letBOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020030005-kreslir-rychlych-sipu-slavi-osmdesatiny.html