Foglarovské novinky na květnovém veletrhu Svět knihy 2018 v Praze

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Kniha | Vydáno dne: 5. 3. 2018 |

Do začátku 24. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy zbývají ještě více než dva měsíce, pojďme si však už dnes udělat stručný přehled toho, na co se letos mezi 10.-13. květnem na pražském Výstavišti v Holešovicích můžeme těšit.
Edičních počinů je na letošek naplánováno ještě o něco víc, než je dále popsáno, ale dosud z různých důvodů nenazrál čas k jejich zveřejnění.
Stejně tak dlouho očekávaná zásadní informace o novém dlouhodobém vydávání foglarovek samotných už nějaký čas jitří zvědavost příznivců díla Jaroslava Foglara. Zde však lze již předpokládat pozitivní zprávu ve velmi krátké době.


S obrazem Pavla Čecha, jehož hlavním motivem je plán Stínadel, se občas příležitostně setkáváme již přibližně patnáct let. Tato mapa byla před roky v limitované edici vydána na kartonu. Nyní bude vytištěna znovu a navíc se na ni připravuje speciální pouzdro.

Závěrečný díl stínadelské trilogie (Povstání Vontů, Hlavolam ze Stínadel) se jmenuje Synové stínadelští a jeho tvůrci Jiří Blažek (scénář) a Jiří Filípek (kresba) na něm zapracovali tak, aby jako speciál časopisu Bobří stopa jej Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s Nakladatelstvím Josef Vybíral v květnu položilo zájemcům na pult.

Je-li řeč o kreslíři Jiřím Filípkovi, zmíníme ještě, že se díky nakladatelství Olympia znovu setkáme s jeho Případy detektiva Očka, které spolu se scénáristou Jiřím Hrdličkou připravoval v 90. letech pro časopis Ohníček.

Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství se jmenuje soubor nových krátkých komiksů ze života Rychlých šípů, na němž se podílela padesátka nejlepších současných tvůrců (kreslířů a scénáristů) z České republiky a ze Slovenska. Publikace nakladatelství Akropolis je doplněna zasvěceným průvodním textem editora Tomáše Prokůpka, Martina Foreta a Pavla Kořínka a vychází k 80. výročí Rychlých šípů.

Dodejme, že z ukázek jednotlivých příběhů knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství bude na knižním veletrhu uspořádána výstava Pocta Rychlým šípům, která potom ve větším rozsahu proběhne od 22. května do 28. června 2018 v pražské Galerii Lucerna.

S podrobnostmi k jednotlivým titulům či událostem se budeme postupně vracet.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2018030005-foglarovske-novinky-na-kvetnovem-veletrhu-svet-knihy-2018-v-praze.html