Šest měst hledalo Rychlé šípy

| Autor: Menhart | Rubrika: Hledáme RŠ | Vydáno dne: 18. 12. 2013 |

(Fotografie budou doplněny.)
V roce 2013 se pátrací hra pro širokou veřejnost s názvem Hledáme Rychlé šípy rozšířila do šesti měst v České republice. Kromě Prahy, kde hra probíhá již 13 let, a Kutné Hory (letos se hrálo potřetí) přibylo Brno, Ostrava, Olomouc a Tábor.
Jednoduchá pravidla, termín a délka hry - měsíc před 17. prosincem - narozenin Rychlých šípů se povětšinou shodovaly, ale jinak v každém městě do hry vnesli organizátoři něco osobitého.

TÁBOR

Hra se odehrávala v křivolakých uličkách táborského Starého Města, tedy v táborských Stínadlech, kde má hra správnou atmosféru. Probíhala od 18. listopadu do 17. prosince 2013 a jejím organizátorem byl Junák – svaz skautů a skautek ČR, středisko Kalich Tábor. Táborské postavy RŠ jsou také v životní velikosti a všechny stojí pospolu. Maloval je Miky, který kreslil i pamětní lísteček pro účastníky Rychlé šípy byly viditelné z přilehlé uličky, nemuselo se vnikat do dvorků a lézt po pavlačích. Herní území bylo omezené historickými městskými hradbami a Bránou času na Křižíkově náměstí. Jejich fotka nebo malovaný obrázek se měl poslat na adresu rychlesipy@skaut.cz nebo dopisem na adresu Junák Tábor.
V Táboře nedělají Večer světel, ale vyhlášení bude až 11. ledna 2014 na tradiční oddílem pořádané akci Foglarovské promítání. Pořadatelé odhadují dobrou stovku pátračů.
Sestra Zdíša, která vyrážela hledat RŠ s družinou těch nejmenších světlušek, nejdříve v klubovně děvčatům povídala o RŠ, četly si jejich příhody a listovaly v komiksech. U Brány času /socha/ si domluvily taktiku pátrání, s tím, že nemají být smutné, když je hned ten první den nenajdou. Světlušky byly úžasné, děsně to prožívaly, poctivě vše prohlížely a pátraly. No a pak to přišlo, sama Zdíša uviděla RŠ, ihned jí vystřelila ruka s ukazujícím prstem, začala poskakovat a křičet "Támhle jsou, támhlejsou". Chvíli panovala radost a nadšení, pak si uvědomila, že vlastně světluškám zkazila hru a pak si to uvědomily i malé světlušky Bratr Bobr, jeden z místních pořadatelů, byl nadšený, protože to zjevně bavilo a vtáhlo do děje i dospěláka!
Tábor díky starobylým uličkám v centru s hradbami má nejmenší hrací území a na příští rok uvažují, že RŠ rozdělí na 5 míst a hra by mohla mít podtitul "Hledáme, kde bydlí Rychlé šípy".

KUTNA HORA

Pátrací hře předcházela a provázela ji poměrně silná propagační kampaň. Díky grantu města Kutná Hora byly vytištěny plakáty (200 ks, A2), které po celou dobu hry (24.11. - 13.12.) byly vylepeny ve dvojicích na cca 25 oficiálních městských plakátovacích plochách + cca dalších 30 na místech typu ZŠ a střední školy, městské info-centrum, plavecký bazén, vývěsky skautských kluboven ad. Informace o akci byly zveřejněny ve třech místních novinách (Kutnohorský deník, Obzory Kutnohorska, Tep regionu).
Samotné hře předcházel "prolog" v podobě rekreačního orientačního běhu/vycházky s kontrolami s jednotlivými figurínami RŠ. Legenda byla, že RŠ vnikají do Stínadel, ale není radno jít společně, tak jde každý sám. Orienťáku se zúčastnilo 65 startujících.
Týden po orientačním běhu začala hra s RŠ. Figuríny byly umístěny na odlehlém balkóně zadního traktu budovy knihovny (vchod do knihovny je z opačné strany celého domovního bloku). RŠ byly viditelné ze vzdálenějšího Parku Milady Horákové a z přilehlé ulice.
Do pátrání se zapojilo podle dostupných údajů na Večeru světel cca 150-200 pátračů. Na Večer světel 16. prosince 2013 jich přišlo cca 100. Přibližně polovina (cca 45-55) jich RŠ objevila a zdokumentovala.
Úroveň obtížnosti byla cca střední (zhruba na úrovni pražských pátraček s RŠ na zadním traktu Staroměstské radnice, nebo ambasády Mauretánie. Daná část historického centra je již relativně odlehlá a málo frekventovaná, což stěžovalo pátrání, protože v předchozích dvou ročnících byly figuríny na rušnějších místech.

BRNO

Organizátor Jihomoravská pobočka SPJF - Perpetuum zval veřejnost "na nenáročnou městskou hru, kterou lze spojit s příjemnou vycházkou (nebo vycházkami) po městě a třeba také
poznáváním méně frekventovaných uliček města nebo povídáním o příhodách nejslavnějšího klukovského klubu. Cílem hry je objevit někde v ulicích ve vymezeném území (hraje se pouze na veřejnosti přístupných místech) figuríny pětice známých kluků - klub Rychlých šípů - v životní velikosti. Postavy mohou být ukryty kdekoliv viditelně z chodníku - za oknem, na komíně, na balkóně či pavlači nebo třeba i na střeše některého domu. Stačí je pouze spatřit!"
Také v Brně organizátoři několik týdnů před hrou postavy svépomocí malovali.
Během Večera světel v 17 hodin proběhlo v altánku u obelisku v Denisových sadech předání cen a následná vycházka na místo úkrytu RŠ.
Kromě tradičních účastníků - zejména z řad pobočky Perpetuum - se letos po delší době objevily na Večeru světel i neznámé tváře - právě hledači Rychlých šípů. Na úvod si přečetli úryvek ze stínadelské trilogie (Dobrodružství v temných uličkách od Jaroslava Foglara), ve kterém se vysvětloval původ svátku Večera světel, také si připomněli proč bylo pro Večer světel stanoveno datum 17. 12.
Úspěšným pátračům byly následně předány originální diplomy a speciální výroční turistická známka, která byla ke hře vydána. V pátrání po Rychlých šípech v brněnských Stínadlech bylo úspěšných 26 osob, které soutěžily v 15 pátracích skupinách. Ze všech účastníků soutěže organizátoři nakonec ještě vylosovali tři šťastlivce, kteří si navíc odnesli i komiks Rychlé šípy ve Stínadlech, vystřihovánku klubovny RŠ a také pohlednici, která byla RŠ věnována. Po vyhlášení výsledků se vydali k balkónu firmy Horizont Travel, kde se letos Rychlé šípy skrývaly, a figuríny z balkónu rovnou oddělali. Pro účastníky, které ještě nezahnalo do tepla domovů mrazivé počasí, byla na závěr připravena krátká hra s pracovním názvem "Osvobozování Ježka v kleci, co byl pod zámkem".

OSTRAVA

Severomoravská pobočka SPJF se s akcí dostala do televize, rozhlasu i do místních novin. O počtu nálezců a účastníků nemám aktuální správy, ale dva dny před ukončením hry bylo 12 nálezů. Klasickou podobu RŠ si ostravaci nechali vytisknout a jako zarámovaný obraz vystavili na rušné třídě. Je to jediné město, kde postavy nebyly vyřezány, ale zůstaly společně v ploše. Organizátoři měli radost z tohoto emailu:
Dobrý den. Úplně náhodou a na poslední chvíli se nám dostaly do rukou propozice vaší pátrací hry. Tento nápad nás nadchl a hned po přečtení jsme se synem Matyášem vyrazili s vaší mapkou do ulic. To bylo radosti, když syn asi po dvou hodinách procházení a hledání s radostí ukázal na balkón Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě na ulici Českobratrská 40, Ostrava.
Chtěl bych vám moc poděkovat a popřát mnoho dalších podobných nápadů a her. S pozdravem Michal Fitřík a můj syn - úspěšný nálezce Rychlých Šípů v Ostravě Matyáš Fitřík.

V Ostravě byla během hry zřízena vývěska na nádraží ČSD, kde se Hledání RŠ také propagovalo. Úspěšní hledači byli vyhlášeni a oceněni na ostravském Večeru světel v podloubí muzea na Masarykově náměstí. Pak následovala korporativní exkurze na místo samé - pod balkon ve 2 patře Janáčkovy konzervatoře.

Olomouc

Minimálně 13 nálezců (údaj k 15.12.) Rychlých šípů bylo v Olomouci, největším hitem je asi kresba Aleše Deutsche.
Východomoravská pobočka SPJF ohraničila pátrací území ulicemi Sokolská, Koželužská, Pekární, 1. Máje, Kosinova, Bezručovy sady, Aksamitova a třída Svobody. Závěr hry se uskutečnil v úterý 17. prosince 2013 od 18 hodin na náměstíčku u kostela sv. Michala. Východomoravská pobočka si kromě vyhodnocení výsledků pro příchozí připravila také pátrací hru v uličkách zaštítěnou slavností Vontů "Večerem světel". Všichni úspěšní pátrači po RŠ získali stylové suvenýry a tři vylosovaní pátrači ještě dárkový balíček.

PRAHA

Pražská pobočka SPJF tentokrát Rychlé šípy umístila za zábradlí terasy v Anenské ulici 5 domu Unitářů, známého jako Divadlo Ta Fantastika. Šípy byly díky úzkosti uličky vidět z větší vzdálenosti a z Anenského náměstí, kde se před Listopadem 89 také scházeli Vontové. Z jejich terasy byl překrásný výhled na stínadelské střechy, na věže Sv. Jiljí a na kostel Sv. Anny - Pražské křižovatky Václava Havla.
Nápověda na Bohouškovi s vontským územím velmi pomohla výpravě z Českých Budějovic a Marek Leština, Matouš, Šimon a Tadeáš vyrazili rovnou k Anenskému náměstí, kde RŠ našli. Hledali také v Táboře, kde Šípáky neobjevili, ačkoliv "to prošli křížem krážem".
David Trojan našel postavy RŠ po hodinové procházce Starým Městem a velmi si pochvaloval zdařile připravenou pátrací hru.
Až 15. prosince během 8. výpravy na Staré Město (6 celovečerních a 2 celodenní) je konečně našla rodina Gavlákova. Marušce, Jítě (11 a kousek let), Jitce a Marianovi zbývalo probádat jen malé území kolem Anenského náměstí a když našli dveře s vontskými nápisy, bylo jasné, co znamenal ten text "V roce svých 75. narozenin se klub vrací do míst, kde v 80. letech se to Vonty hemžilo... " A pak je Maruška uviděla od Anenského náměstí na terase domu v Anenské ulici. Rodina si užívala to krásné dobrodružství a nechyběla ani na Večeru světel, kde za výdrž obdrželi speciální mapu pražských Stínadel.
Rychlé šípy opět nalezl také tradiční fanoušek školák Pepík Svárovský, který napsal: Letos mi to dalo docela zabrat, bylo to docela těžké. Po dlouhém hledání jsem na ně narazil v ulici Anenská číslo 5.
Fanda (Ferda) a Jája je také nalezli hned první den jejich pátrání. Prošli si Staré Město od Obecního domu přes sv. Jakuba, na jehož okolí vzhledem k výročí sázel Fanda, do Dušní a Kozí a dále pak pokračovali přes Josefov a Královskou cestu směrem k Národní třídě. Tady se rozhodovali zda jít Husovou či Liliovou. Zvítězila Liliová a hle - "v Anenské na nás ti plantážníci vykoukli!"
Spolu se 7 letým synem Martinem je hledal Jiří Svoboda. Chodili po ulicích a uličkách Starého Města pražského a trpělivě je hledali až je našli již 27. listopadu 2013 a stali se prvními nálezci v Praze.
Těsně před Večerem světel se ještě úspěšnými hledači stali Martin Rosol a Aleš Deutsch.

Česká republika

Města seřazená podle velikosti hracího území:
Praha 1 035 000 m2
Ostrava 789 000 m2
Kutná Hora 705 000 m2
Brno 536 000 m2
Olomouc 507 000 m2
Tábor 247 000 m2

Praha má největší starobylé centrum a tedy i největší hrací oblast. Ostrava i Kutná Hora jsou taky docela velké, ale samozřejmě záleží na charakteru zástavby, množství parků, velikosti domovních bloků atd.

Hra se po 13 letech úspěšně rozrůstá a baví nejenom účastníky, ale také organizátory. Pro ty je nechána určitá organizační volnost a možnost obohacení o další prvky a inspirování ostatních. Vždy se ale hledají Rychlé šípy venku ve městě, ale i v nás samotných. A to je supr.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2013120017-sest-mest-hledalo-rychle-sipy.html