Vyprahlou pustinou arizonské pouště přiváží vlak první letošní číslo časopisu Bobří stopa

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 29. 2. 2012 |

Bobří stopa 1/2012 V ospalé železniční stanici Jefferson ztracené kdesi v slunečním žárem spalované Arizoně předminulého století začíná se odvíjet obsah prvního čísla letošního ročníku magazínu Bobří stopa. Tiskoviny, kterou Sdružení přátel Jaroslava Foglara letos vydává nepřetržitě již plných dvacet let.
Poštovní vůz vlaku vezoucího náklad nového časopisu je na obálce ještě v dálce, ale všem můžeme už dnes prozradit, co je obsahem čísla, které během několika málo dnů či desítek hodin obdrží do svých poštovních schránek všichni ti, kteří mají Bobří stopu předplacenou.
Z obálky vykreslené jedním z kmenových autorů Bobří stopy - oblíbeným malířem Jiřím Petráčkem – Oskarem se všichni ti, kteří se chtějí dovědět, co se v Jeffersonu přihodí po zabrždění vlaku, podívají rovnou na poslední, šestnáctou stranu, kde začíná zbrusu nový kreslený seriál vytvořený pro Bobří stopu právě mistrnou rukou Oskarovou. V celkem osmi pokračováních se budeme se Zlatem Apačů, jak se kreslený příběh na motivy knihy Josepha A. Altshelera – související s letošní dlouhodobou hrou pro kluby - jmenuje, scházet po celý rok 2012.


Ale vraťme se z žáru Arizony do chladné současnosti.

Na straně dvě se seznámíme s v loňském listopadu a prosinci proběhlým XI. ročníkem pátrací hry v uličkách staré Prahy Hledáme Rychlé šípy i s dopisem pražského primátora všem pátračům.

Rubrika Fenomén Foglar na straně tři představí tři veterány Jestřábovy Dvojky.
Ač každému už táhne k devadesátce, nečekejte shrbené staříky, kteří k chůzi potřebují pomocnou „třetí nohu“ vycházkové hole. Kdepak! Vzdor úctyhodnému věku jsou všichni až neuvěřitelně vitálními oldskauty sršícími svěžestí, energií i vtipem. Také proto bývají středem pozornosti při všech setkáních příznivců odkazu Jaroslava Foglara. A o kom že bude řeč? O Jiřím Vodenkovi, Miloši Kredbovi a Jiřím Navrátilovi.

Ze Stínadel do Afriky se vypravíme na stranách čtyři a pět, kde dojde k představení dlouhodobé poznávací hry S Rychlými šípy do kostela sv. Jakuba a také Rychlé šípy v Africe.
Do obou her, jejichž vyhodnocení proběhne v prosinci, se mohou zapojit všichni zájemci bez ohledu na své členství v jakékoliv organizaci, jednotlivci, stejně jako společně členové klubů a oddílů, mladí i dříve narození.

To další hra – dlouhodobka Tisíc mil k Wichkitatu běží již od loňského podzimu, a tentokrát na hráče (kteří se stále ještě mohou přidat, a nic nemají ztraceno) čekají další tři úkoly: 7. Otužování, 8. Indiánský náčelník a 9. Přezimování. Za všechny tři úkoly lze získat plných 61 bodů. No nezkuste to! Vlastně naopak! – a to na straně šest.

Tradiční rubrika Klubovní hlasatel na straně sedm předkládá pěkná klubovní hlášení KBS (Klub Bobří stopy) 372. Bílí tygři z Tachova a 373. Mědvědi z Chrudimi. Do pokladnice drobných klubovních her si lze potom přidat další jednu a stránku zakončuje 4. díl klubovních Jirkových vzpomínek.

Osmá a devátá strana je rezerována pro další pokračování cyklu Kluby.
Dnešní příběh – Ze Skaláku až na Annapurnu - vyčtený ze zažloutlé kroniky klubu Mladého hlasatele Hoši od Jizery, by mohl být inspirací všem klukům a holkám, kteří sní o něčem velkém, ale obávají se, že se jejich sen nikdy nesplní. Je to příběh o úsilí, které může být korunováno i úspěchem z největších.

Pravidelná rubrika Knihovnička na straně deset představí Miloše Kratochvíla, sportovního redaktora, spisovatele a televizního scénáristu a jeho řadu knížek o dvou nerozlučných dětských kamarádech pod jednotným titulem Pachatelé dobrých skutků.
Jedenáctá stránka seznamuje s novými Verneffovkami z Albatrosu (ne, opravdu nejde o překlep) a připomíná 60. narozeniny dlouholetého spolutvůrce Bobří stopy Jana Hory – Mauglího. S jeho kresbami, povídkami i kreslenými seriály se čtenáři Bobří stopy mohou setkávat už … Ale od kdy vlastně? Pokud to víte, můžete se zúčastnit malé soutěže Bobří stopy.

Strany dvanáct a třináct prozradí kde jsou vaše Stínadla. Tedy alespoň Stínadla vítězů stejnojmenné výtvarné, fotografické, kresebné a literární soutěže, jejíž další ročník vyvrcholil loňského prosince vyhlášením výsledků.

V závěru minulého roku uplynulo 90 let od narození Vladimíra Stárky – Wabiho, skauta, fotografa, publicisty a významného přítele Jaroslava Foglara – Jestřába.
Vzpomínkou na Wabiho se k této osobnosti vrátíme na straně čtrnáct.

Povídkou Vlastislava Tomana – Hadžiho - v těchto dnech nad jiné aktuální – se první letošní číslo Bobří stopy se svými čtenáři rozloučí.
Na straně patnáct se totiž můžeme začíst do příběhu ilustrovaného Jiřím Petráčkem - Oskarem Plavci na kře ledové.

A jak se lze k časopisu plnému nápadů a námětů pro všechny věkové kategorie, časopisu plnému dávných i současných dobrodružsví, časopisu vždy s originálním kresleným seriálem na závěr dostat?

Časopis Bobří stopa v rámci členského příspěvku dostává automaticky každý člen Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
Pro rok 2012 členské příspěvky zůstávají v loňské výši, tedy: 200 Kč pro členy do 18 let a 300 Kč pro členy starší 18 let.
Ostatní zájemci – nečlenové SPJF, si mohou časopis Bobří stopa předplatit: 6 čísel je v tomto roce vyjde na 240 Kč.
Samostatná čísla jsou prodávána na většině foglarovských akcí.

Podrobné informace o předplatném či objednávky starších čísel lze vyřídit na ústředním e-mailu Sdružení přátel Jaroslava Foglara spjf@spjf.cz.



Bobří stopa 1/2012





BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2012020025-vyprahlou-pustinou-arizonske-pouste-privazi-vlak-prvni-letosni-cislo-casopisu-bobri-stopa.html