Lidové noviny (16.12.2011): Talent skončil pod nacistickou gilotinou

| Autor: Napsali jste nám | Rubrika: AKTUALITA | Vydáno dne: 23. 12. 2011 |

V seriálu LN vyšel příběh cyklistického šampiona Vladimíra Vojtěchovského, kterého stálo udání život. V části článku Jiřího Jakoubka je zmíněna i zajímavá souvislost s Jaroslavem Foglarem:

Prachem už zapadla i skutečnost, že Vojtěchovský coby sportovní referent kuratoria okresu Praha – město F, jak byla Praha rozdělena v rámci struktury kuratoria, zachránil spisovatele a skautskou modlu Jaroslava Foglara. Badatel a publicista Jaroslav Čvančara z Ústavu pro studium totalitních režimů tvrdí, že nebýt zásahů Vojtěchovského, gestapo by Foglara nepochybně zatklo.
"Skaut byl za okupace, podobně jako za komunistů, zakázaný, členství mohlo mít za následek výslechy na gestapu a vězení. Foglar však měl svůj oddíl stále, byť ne pod hlavičkou skautu, nicméně byl symbolem skautingu. A když začátkem léta roku 1944 udělal ilegální tábor ve Sluneční zátoce na Sázavě, generální pověřenec kuratoria Eduard Chalupa, velmi aktivní donašeč šéfa pražského SD Kurta Wilfera, tam ztropil křik, kde je říšská vlajka," přibližuje Čvančara.
Vojtěchovský a "Jestřáb" Foglar se znali, badatel se to dozvěděl při jednom ze setkání se spisovatelem v devadesátých letech.
"Od něho vím i to, že Vojtěchovský byl velmi přátelský a společenský – a jako funkcionář kuratoria likvidoval různá písemná udání také na Foglara. Ten o něm hovořil s velkým obdivem," dodává Čvančara.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2011120017-lidove-noviny-16-12-2011-talent-skoncil-pod-nacistickou-gilotinou.html