Od Vostoku po Chvaly aneb 50 let vystřihovánek v ABC

| Autor: Josef Kropáček | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 4. 11. 2011 |

Vystřihovánka Chvalský zámek; 2011 Přijďte si nejen zavzpomínat. Dětem i dospělým je určena nová výstava na Chvalském zámku v Praze – Horních Počernicích. Od 6. 11. 2011 do 8. 1. 2012 se můžete seznámit s historií i současností vystřihovánek a papírových modelů publikovaných v časopise ABC. Pod názvem Od Vostoku po Chvaly se ukrývá 50 let práce redaktorů časopisu, konstruktérů, výtvarníků a samozřejmě modelářů.
Centrum papírových modelů, o. s., redakce časopisu ABC a Chvalský zámek zvou všechny přátele ábíčka a vystřihovánek do světa nůžek, lepidla a papírových odstřižků. A nejen je – propracované a zajímavé papírové modely ocení děti všech věkových kategorií i jejich rodiče, které ábíčko provázelo v dětství.
Vernisáž výstavy proběhne v neděli 6. listopadu od 15 hodin na Chvalském zámku.

V roce 2012 tomu bude právě půl století, kdy do pomyslného modelářského vesmíru vyletěla první vystřihovánka z ABC – jednoduchý model kosmické lodi Vostok. Ten se stal základem pro pozdější usilovnou práci řady konstruktérů modelů. V žádném jiném modelářském oboru nerozlišujeme modely podle autorů, jen u vystřihovánek se nám staly synonymem jména jako např. Müller, Svoboda, Šorel, Badalec, Kubela, Antonický, Skokan, Dudáš, Čihák, Cafourek a samozřejmě Vyškovský. Posledně jmenovaný je vůbec nejplodnějším autorem vystřihovánek publikovaných na stránkách ABC. Ve svých 82 letech stále tvoří a s ABC spolupracuje.
Výstava svým uspořádáním představuje jeden z nejstarších modelářských oborů. Na více než stovce vystavených exponátů lze pozorovat, jak se postupem času formoval přístup ke čtenářům–modelářům, kteří se od malých počátečních modelářských krůčků po léta zdokonalovali, až si od autorů vystřihovánek vyžádali složité modely, dosti náročné k sestavení. Zároveň nás výstava seznamuje biografickými profily jednotlivých autorů vystřihovánek.
Je symbolické, že aktuálně posledním modelem otištěným v ABC je vystřihovánka Chvalského zámku, kde se expozice nachází. Modelům z ABC se v průběhu času dostalo mnoho modelářských ocenění, a tak lze název výstavy vnímat i jako „Od Vostoku pochvaly“.
Vystřihovánku Chvalského zámku bude zároveň možné zakoupit na recepci zámku. Všem, kteří touží po starších vystřihovánkách z ABC, připravila redakce časopisu novinku v podobě internetového obchodu Planeta papírových modelů – více se dočtete na stránkách ABC.

Adresa:
Na Chvalské tvrzi, 193 21 Praha 9 - Horní Počernice

Otvírací doba:
Každý den (včetně pondělí) od 9.00 do 17.00 hod.

Ceník vstupného na výstavy:
děti: 40,- Kč
dospělí: 60,- Kč
rodinné: 150,- Kč
skupinové (skupina nad 10 osob): 20,- Kč/osoba
školní skupiny do 15 let: 10,- Kč/osoba
děti do 6 let: zdarma

Děti i rodiče jistě zaujmou aktuálně probíhající výstavy, doprovodné aktivity i samotné malebné prostory zámku.
Pro více informací navštivte www.chvalskyzamek.cz

CPM, o. s. – Centrum papírových modelů je občanské sdružení, které sdružuje papírové modeláře.
Jedním z jeho hlavních zájmů je propagace tohoto modelářského oboru.
Pro více informací navštivte www.papirovemodelarstvi.cz

Vystřihovánka Chvalský zámek; 2011BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2011110001-od-vostoku-po-chvaly-aneb-50-let-vystrihovanek-v-abc.html