Z Červeného dolíku do Jestřábího salonku (aneb 10 let Bohouška)

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 29. 8. 2010 |

Benátská ul. 24.8.2010„Nad tennisovými hřišti pomalu hasl den...“ je první větou dnes již legendární foglarovky Záhada hlavolamu, ale také první větou, kterou jsme napsali před deseti lety do Bohouška - foglarovského internetového magazínu. 10 x 365 dní (a jeden den navíc) informujeme, píšeme, ale i občas vysíláme přes Bohouškovo oko zprávy z foglarovského dění.
Za poslední léta se stalo tradicí, že toto výročí si připomínáme společnou redakční výpravou na dávná, často pozapomenutá místa spojená s životem a dílem Jaroslava Foglara. A snad jakoby na nás Jestřáb shlížel shůry, protože vždy objevíme nějakou zajímavost, či nás potká cosi dobrodružného.
Letošní výprava nemohla - při našem výročí - začít jinde než v pražském Podskalí, v Benátské ulici u rodného domu spisovatele. Pamětní vitráž, kterou sem v roce 2007 umístila Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara, se nalézá v perfektním stavu a krásně se v ní zrcadlí oblaky, které rychleji než kde jinde plují. Zmizely jenom původní dveře, které nahradila replika.
Svezli jsme se tramvají směrem dále do Nuslí, rovněž do míst spojených s Jestřábovým životem - do Červeného dolíku. Zde jsme na zahrádce - nedaleko bývalého hostince, na jehož vůni polévek vzpomínal Jaroslav Foglar ohlédnutím do svých nejmladších dětských let - poobědvali s výhledem na Nuselský most. Jakousi nechtěnou kulisou se stal jeden z návštěvníků restaurace, který, když zaslechl, že se bavíme o spisovateli, řekl, že máme totožné zájmy a jal se nás přesvědčovat o společných znacích Keltů a Egypťanů v kombinaci s židovskou mystikou. Vrcholem odpoledne a večera pak byla návštěva Vinohrad, kde poblíž Náměstí Míru v Korunní ulici, strávil Jaroslav Foglar většinu svých aktivních spisovatelských a redaktorských let.
Mezitím jsme se ovšem zastavili v indické vegetariánské restauraci Balarama v Orlické ulici (www.balarama.cz) poblíž Flory za Lubošem Trkovským - v současnosti asi největším znalcem a badatelem pozůstalosti Jaroslava Foglara v Památníku národního písemnictví. Z původně plánované několika minutové zastávky se ale vyvinula poměrně zajímavá debata k obsahu pozůstalosti a aktivitám Kruhu přátel Jaroslava Foglara. Toto neformální sdružení chystá do budoucnosti několik překvapení, o kterých, až přijde vhodný čas, na Bohouškovi určitě napíšeme (mimochodem v Balaramě lze zakoupit za původní cenu Sborníky nezávislých foglarovců a získat foglarovské kartičky nakl. Ostrov).
Korunní 16 - 24.8.2010Korunní 16 - tedy adresu, kterou (pod různými názvy) Jestřáb psal jako svoji domovskou po více než šedesát let jsme po průjezdu tramvají minout prostě nemohli. A to hned ze dvou důvodů. Na jeho průčelí je od loňského roku pamětní deska, kterou věnovali skauti z Dvojky a za druhé (a především) se o dům už od roku 2008 v rámci projektu "Foglárek" intenzivně zajímají dva ze tří redaktorů Bohouška. V tom roce právě započala rekonstrukce někdejšího papírenského krámku paní Foglarové a prostoru pod ním na bistro, vinotéku a restauraci. Majitelé tehdy s nadšením přijali myšlenku připomenout Jaroslava Foglara v interiéru objektu.
Mandragora - Jestřábí salonek 24.8.2010A tak, když jsme přes bývalý krámek ve večerních hodinách vstoupili do sklepních prostor vinotéky a restaurace, nemohlo být jinak, než, že na nás dýchla atmosféra záhad a tajemna. Vždyť tudy chodil Jestřáb do sklepa pro uhlí a pro brambory. Prostory vinotéky Mandragora (www.mandragora-praha.cz) jsou prostorné a zároveň velmi útulné a pohodlné. Vedle baru, množství stolů a pódia pro šestičlennou hudební skupinu (pořádají tu i veřejné produkce) se zde nachází několik variabilních a lehce oddělitelných salonků, z nichž jeden - ten Jestřábí - je věnován právě památce Jaroslava Foglara. Vkusně a nenásilně je zde připomenuto, že Jestřáb v domě prožil většinu života. Návštěvníka upoutá centrální obraz ve formě koláže, který jsme překřtili na "Rychlé šípy v tropickém deštném lese" a speciálně upravená světla připomínající knihu Záhadu hlavolamu nebo portréty spisovatele.
Mandragora - Jestřábí salonek 24.8.2010Mandragora - pohled do interiéru sklepní vinárny 24.8.2010Foglarovec se zde cítí jako doma, navíc v kombinaci s vynikající místní kuchyní (doporučujeme italské saláty nebo zapečené dragety), nápojovým lístkem (ocení zejména dospělí znalci vína) a vstřícnou a spolehlivou obsluhou (dokáží i poradit) je to místo velmi vhodné pro (ne)formální setkání, oslavy a schůzky. Navíc, jak už jsme uvedli, v místě, kde Foglarovský duch svým způsobem nadále žije (a jak jsme se dozvěděli nejen mezi personálem, ale i mezi některými nájemníky domu).
Mandragora - Jestřábí salonek, Bohouškové po deseti letech :Deset let uplynulo jako voda, jak s Bohouškem dál? Rozhodli jsme se i nadále pokračovat a věříme, že nás v internetovém oceánu nenecháte plavat a zůstanete s námi, ať už jako čtenáři, nebo - ještě lépe jako spolupracovníci.

Alpín, Best, Krizmen


Mandragora - music club, vinotéka, restaurace, www.mandragor


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010080010-z-cerveneho-doliku-do-jestrabiho-salonku-aneb-10-let-bohouska.html