Poklady skautské knihovny aneb Proměny skautské literatury 1912 – 2010: Probíhající výstavou v Nižboru krok za krokem

| Autor: Václav Nosek - Windy | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 27. 5. 2010 |

Historie naší skautské literatury je stará tak jako náš skauting sám. Přes trojí přerušení je naše literatura velmi bohatá a nemáme se před světem opravdu za co stydět, naopak máme být na co hrdí! Do našich knihovniček přibývají nové a nové tituly k těm, které jsme zdědili po předešlých generacích. Současná pro-dukce je poměrně snadno dostupná a sotva ji můžeme nazvat poklady – tím nemíním obsah, kvalitu – ale jejich historickou hodnotu, a tak je tato výstava zaměřena spíše do minulosti, ale samozřejmě zde vedle úplně prvních tisků naleznete i ty poslední.


První zmínka o skautingu se v Českém světě objevila již v říjnu 1908. Byla to jen fotografie anglických skautů a dost zkreslený popis svědčící o nedostatku informací o novém hnutí. Teprve osobní návštěva A. B. Svojsíka v Anglii v létě 1911, kdy „poznal skauting na vlastní oči“, přinesla správný pohled na nový směr výchovy mládeže. 15. prosince 1911 vyšel v Národních listech první článek „Feuilleton o výchově mladé Anglie“ – což byla vlastně cestovní zpráva o výpravě do Anglie a zároveň příprava na přednáškový cyklus pro nejširší veřejnost.

Prosincový Fejeton A. B. Svojsík rozšířil a tak 1. února 1912 vyšel tenký sešit Český skaut (s podtitulem Úvodem k nové národní naší instituci) jako první sva-zek Knihovny junáků – českých skautů. V květnu téhož roku to již byla „bible“ českého skautingu Základy junáctví, a pak následovaly další, ani 1. světová vál-ka vydávání skautského tisku nepřerušila.

Náš první skautský časopis – JUNÁK – spatřil světlo světa 15. ledna 1915 a od té doby vychází stále, ovšem s vynucenými přestávkami zákazu organizace. V závěru roku 1919 přibyl časopis pro činovníky – Vůdce – který rovněž dosud vychází, byť s obměnami názvu. Ústředních tištěných časopisů je více, ale velmi bohatý je i výčet regionálních, střediskových a hlavně oddílových časopisů. Jsem přesvědčen, že to nemá ve světě obdoby.

Vedle příruček a časopisů se můžeme pochlubit rozsáhlou skautskou beletrií. První skautské romány začaly vycházet počátkem dvacátých let, mezi ty nejkva-litnější jistě patří Skautská srdce od Jaroslava Nováka – Braťky, nebo Náš skau-tík Ladislava Tůmy, později Skautka Dana od Vlasty Štáflové. Pak se rozepsala řada dalších spisovatelů, hlavně ve třicátých letech bylo módní napsat skautský román, ale některé jsou opravdu naivní a svědčící o neznalosti podstaty skau-tingu. V té době však začaly vycházet knížky mladého vůdce, který opravdu dobře znal své chlapce (jak napsal i Svojsík) – Jaroslava Foglara.

Je již tradicí, že část každé výstavy v těchto prostorách je věnována nějaké významné osobnosti. Jsme přesvědčeni, že pro skautskou literaturu, jak časo-piseckou, tak v beletrii a příručkách, je tou osobností Jaroslav Foglar. Proto je mu – jeho literární činnosti – věnován poměrně velký prostor.

Výstava je uspořádána po určitých etapách nebo celcích, každopádně však zde nejde vystavit vše a proto musely exponáty projít výběrem. Vystaveny jsou naše nejstarší i novější příručky, je představen vývoj časopisů Skaut-Junák a Vůdce, v „klubovně“ naleznete ukázky regionálních a oddílových časopisů. Jsou zde ukázky tisků „mimosvazových“ organizací, např. Skautů DTJ, Junáků volnosti a dalších. Představeni jsou zde průkopníci woodcraftu – Miloš Seifert, a s ním i E. T. Seton. Také na naše exilové skauty jsme nezapomněli. Pro zajímavost jsou zařazeny v klubovně i skautské stezky, zpěvníky a divadelní hry. Nelze opo-minout část přebohaté produkce nedávného jubilanta – Miloše Zapletala, stejně jako jeho libereckého souputníka Míly Nevrlého.

Zvláštní kapitolou jsou skautské almanachy, které byly vydávány v průběhu let k nejrůznějším výročím. Pro srovnání představujeme na několika tabulích průřez od nejstarších předválečných almanachů až po současnost.

Beletrie, převážně předválečná, je tu představena ve větších souborech, pro-tože v mladších obdobích již mnoho beletrie nevycházelo, většinou šlo jen o re-edice. K významným spisovatelům posledních desetiletí patří již zmíněný Miloš Zapletal, ten se však věnoval hlavně příručkám. Jinak jde o ojedinělé tituly, mezi nimiž jsou i publikace velice kvalitní. Na současnou skautskou beletrii však stále čekáme.

Kuriózní je, že na překlad základní knihy skautingu – Scouting for Boys – jsme čekali až do roku 2007, kdy celý skautský svět oslavil 100 let světového skautingu. Proto je zde v několika vydáních k vidění i tato příručka.

Od 20. let minulého století se datují první pokusy o soupis skautské literatury. Rozhodli jsme se proto zmapovat a představit nejrůznější bibliografie a kata-logy, mezi nimiž nechybí slavná Nonniho práce z roku 1938, ani nejnovější Do-dýšova internetová databáze čítající přes 1000 položek.

Exponáty jsou sestaveny se sbírek br. Davida Koury – Dodýše, Václava Noska – Windyho a Miroslava Hopfingera – Jističe. Papírové poklady doplnil a na cel-kové expozici se aktivně podílel br. Michael Kučera – Bobr. Všichni čtyři jsou členy Klubu skautských sběratelů Junáka. Klub děkuje Institutu A. B. Svojsíka za poskytnuté prostory Skautského muzea na nižborském zámku a tak společně můžeme jak současné skautské generaci, tak pamětníkům a příznivcům, před-stavit v ukázkách přebohatou skautskou literaturu.

STOLETÍ ČESKÉHO SKAUTINGU JIŽ KLEPE NA DVEŘE!



PRŮVODCE VÝSTAVOU „POKLADY SKAUTSKÉ KNIHOVNY“

Po vstupu do první místnosti Vás nejdříve upoutá velká prosklená skříň uprostřed. Právě v ní jsou umístěny naše nejstarší příručky, zejména ta úplně první „Český skaut“ ve dvou vydáních a pak jsou tu i slavné Základy junáctví, na kterou se ještě dnes někde skládají skautské sliby. Z přední strany jsou umístěny svazky Knihovny junáků - českých skautů a ze zadní strany pak Skautská knihovna, kterou začali vydávat Baden-Powellovi skauti (v letech 1919-1922 byli samostatní a pak se přihlásili do Svojsíkova Svazu skautů a pokračovali ve vydávání příruček společně).

Vlevo v rohu u okna stojí naše nejstarší vlajka, kterou v roce 1920 věnoval Svazu junáků-skautů RČS sám T. G. Masaryk.

Mezi okny je panel a vitrína věnovaná woodcraftu, protože český skauting vychází nejen ze skautingu Baden-Powellova, ale i z „lesní moudrosti“ založené ještě před vznikem skautingu americkým spisovatelem E. T. Setonem. U nás se woodcraft rozšířil více než v jiných zemích a k woodcraftu se hlásilo a hlásí hned několik organizací. Nejznámějším propagátorem Setonových myšlenek byl u nás Miloš Seifert a zřejmě nejznámější knižnicí z této oblasti je Walden z dvacátých let.

Rohová prosklená skříň představuje „kamelota“ distribuujícího předválečného Skauta Junáka. Na obrázku je titulní strana časopisu Skaut-Junák, kterou nakreslil Alfons Mucha pro ročníky 1928 až 1931.

V období dvacátých let u nás existovaly desítky skautských organizací. Publikace těch nejrozšířenějších „mimosvazových organizací“ jsou umístěny na panelu a ve vitríně vedle „kamelota“.

Ve vitríně vpravo dveří jsou ukázky skautské beletrie první republiky. Nejstarší a jeden z nejkvalitnějších je uprostřed román Jaroslava Nováka Skautská srdce (ve dvou vydáních). Některé ty románky jsou poplatné době, jsou naivní, ale najdou se mezi nimi i nadčasové a kvalitnější, které se dočkaly reedic, dokonce i v posledním dvacetiletí. Nad touto vitrínou je panel s různými tištěnými časopisy větších organizačních celků (župy, oblasti, atp.). Na druhém panelu jsou další příručky z období do roku 1940, mimo dvou základních knižnic umístěných v centrální skříni.

Vpravo vstupu do chodby ve velké zasklené skříni je improvizovaná knihařská dílna s ukázkou postupné vazby knih a knihařského nářadí. Vedle na panelu je prvorepubliková edice Junákova dílna a právě jedna z nich se nazývá Zručný knihař, která podala návod jak si svázat časopisy a knihy.

Naproti vedle vstupu do spojovací chodby je prosklená skříň tradičně věnovaná „skautské osobnosti“. Jelikož celá výstava je o skautské literatuře, tak bezesporu nejznámější osobností je Jaroslav Foglar – Jestřáb. Zde je vystavena jeho úplně první vydaná kniha Přístav volá a pak poslední svazek jeho Sebraných spisů Tábor ve Sluneční zátoce. Uprostřed jsou všechna skautská vyznamenání, která Jestřáb obdržel. Dole je sbírka „foglarovských“ odznaků.

Foglarovi je věnována i celá spojovací chodba. Na panelech jsou ukázky časopisů do kterých psal, nebo se přímo podílel na jejich tvorbě. Jsou zde ukázky korespondence s kluby ze třicátých a čtyřicátých let a jeden panel je věnován časopisům, které v průběhu let vydávala Foglarova Dvojka. Na jednom z panelů jsou současné kartičky Sdružení přátel Jaroslava Foglara, s ukázkami různých vydání foglarovek. Ve velké prosklené skříni jsou různé atributy spojené s Foglarem – malá ukázka různých ježků v kleci, všech 13 barevných bobříků, různá vydání Hochů od bobří řeky (hlavně zahraniční), dekret a medaile mistryně světa ve vyjímání ježka z klece. Za pozornost stojí i foglarovka vydaná v Braillově písmu a emise známky Rychlé šípy vydané v roce 2007 k Foglarovým stým narozeninám.

Vcházíme do další místnosti – galerie. Po pravé straně je představen časopis Skaut-Junák od prvního ročníku z roku 1915 do současnosti – od každého ročníku jedno číslo. Samozřejmě nechybí první číslo (vlastně dvojčíslo), které vyšlo 15. ledna 1915. Následuje druhý nejdůležitější časopis Vůdce – později Činovník a také Skauting či Skautský svět. Část mezi okny je věnována exilovému skautingu. V dobách zákazu skautingu u nás doma v zahraničí naši krajané skautovali a vydávali si svoje příručky.

Po levé straně je panel věnovaný publikacím katolických skautů, dále pak zpěvníky, divadelní hry, následují 3 panely vývoje stezek a pak publikace Západočeské oblasti. Ve zbývajícím rohu jsou 3 panely s ukázkami almanachů, kterých však existuje několik set.

Uprostřed galerie je ve dvou vitrínách poválečná beletrie, z let 1968 – 70 a současná. Ve druhé pak příručky vydané po roce 1990. Zde je také ukázka starého italského překladu světové skautské „bible“ Skauting for Boys a novější české překlady.

Nakonec vstoupíme do „klubovny“. Levá strana je věnovaná současné liberecké dvojici Miloš Zapletal a Miloslav Nevrlý. Je tu představena jak časopisecká, tak knižní část jejich tvorby, samozřejmě publikací a vydání je ve skutečnosti mnohem rozsáhlejší celek.

Po pravé straně jsou na panelech představeny oddílové, střediskové – regionální časopisy. Těch existuje mnoho v různých počtech a provedení – podle možností vydávajících od těch nejstarších z „první republiky“ až po časopisky téměř současné, vydávané po poslední obnově v roce 1990.

Poslední panel je věnován ukázkám soupisů skautské literatury – Skautské bibliografie, které jsou důležité pro sběratele a badatele v této oblasti skautského světa.

Na výstavě je umístěna řada zajímavých publikaci z různých dob, ale rozhodně se sem nevešlo vše co skauti vydali (nebo bylo pro skauty vydáno). Bohužel řada „pokladů“ se prostě nevešla a byla vyřazena ještě při výběru doma, nebo dokonce přivezena sem, ale nakonec opět odvezena domů. Téměř všechny exponáty na této výstavě pocházejí ze dvou soukromých sbírek sběratelů. Oba svorně konstatovali: „skautské muzeum je plné, a doma to ve skříních a krabicích ani není moc znát!“





Klub skautských sběratelů Junáka, Skautský institut A. B. Svojsíka a Skautské muzeum na zámku Nižbor vás srdečně zvou na výstavu Poklady skautské knihovny aneb Proměny skautské literatury 1912 – 2010.
Vystaveny jsou příručky, časopisy, beletrie a další zajímavé materiály. Část výstavy je věnována Jaroslavu Foglarovi.
Výstava dokumentuje blížící se stoleté výročí našeho skautingu.
Slavnostní zahájení se uskutečnilo 1. 5. 2010 v 11 hodin a výstava pokračuje až do konce sezóny v říjnu 2010.
Skautské muzeum - zámek Nižbor (Středočeský kraj, okres Beroun) je otevřeno: květen, červen, září, říjen: v sobotu a v neděli 10.00-17.00
Hromadné návštěvy jsou možné i ve všední den po dohodě na tel.: 311 693 100.
červenec, srpen: každý den 9.00-18.00.
Vlakové spojení: Beroun – Nižbor (ve směru na Rakovník).
Info: www.celticeurope.cz, nizbor@celticeurope.cz






















Foto: Milan Lebeda
Kliknutím na obrázky se jejich náhled zvětší.


Související článek:
Výstava Poklady skautské knihovny aneb Proměny skautské literatury 1912 – 2010 v Nižboru, z 16. 4. 2010 http://www.bohousek.cz/clanek-2010040008-vystava-poklady-skautske-knihovny-aneb-promeny-skautske-literatury-1912-2010-v-nizboru.html



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010050016-poklady-skautske-knihovny-aneb-promeny-skautske-literatury-1912-2010-probihajici-vystavou-v-nizboru-krok-za-krokem.html