Gymnázium na Mikulášském náměstí v Plzni - líheň zajímavých osobností

| Autor: Jan Hosnedl - Housenka | Rubrika: Šťoura | Vydáno dne: 5. 12. 2009 |

Na gymnáziu v Plzni na Mikulášském náměstí jsem jako kluk studoval. Už tehdy jsem věděl, že k bývalým absolventům naší školy patřil Miroslav Horníček, Jiří Trnka, učil zde také Josef Skupa ...
V roce 1999 jsem v této škole začal učit. V roce 2004 jsme při dnu otevřených dveří objevili "kulometnou rotu" a tak neznámého absolventa školy - akademického malíře Bohumila Konečného - Bimbu. Co následovalo asi víte - knížka o Bimbovi, dokumentární film L.Moulise "BIMBA - příběh zapomenutého malíře" a dvě velké výstavy v Západočeském muzeu v Plzni a v Obecním domě v Praze... (Podrobnosti najdete ve starších článcích na Bohouškovi nebo na specializovaných internetových stránkách www.bimba.cz)

V roce 2006 slavila naše škola 100 let existence. Dávali jsme v té době dohromady almanach k tomuto výročí. Při této příležitosti jsme objevili dalšího absolventa - redaktora Mladého hlasatele a Vpředu, spolupracovníka Jaroslava Foglara - dr. Karla Bureše. O tomto objevu a jeho kontroverzní minulosti K.Bureše jsem psal v článku na "Bohouškovi" v roce 2006. (Článek z almanachu školy naleznete zde)

Nyní vyšla kniha vzpomínek Karla Burešev nakladatelství Toužimský a Moravec - V týmu s Foglarem.
Píše se zde mimo jiné také o Bimbovi. Byl to Bureš, který Bimbu do Hlasatele přijímal (jak se setkali se dočtete zde). Bimba se stal jedním z nejlepších ilustrátorů Mladého hlasatele a později Vpředu. A rozhodně nejlepším ilustrátorem povídek Otakara Batličky.

Je známé, že objevitelem Otakara Batličky je ing. Emil Jirát. Emil Jirát tehdy doporučil svého přítele Otakara Batličku Karlovi Burešovi - redaktorovi Mladého hlasatele. Bureš (jak vzpomíná i v knize V týmu s Foglarem) jeho povídky musel hlavně zpočátku textově upravovat.
Povídky Otakara Batličky upravené plzeňákem Karlem Burešem a ilustrované dalším plzeňákem Bimbou se dočkaly obrovského úspěchu. V 60. letech vyšly v knižních výborech opět s ilustracemi B.Konečného (a vychází dodnes).

To jsem vše již při čtení této knihy věděl. Dech mě ale vyrazila tato nová informace (strana 80): "Za Slávou (Plzákem) docházel na Kolonku jeho spolužák z Plzeňské reálky, na které jsem maturoval dva roky před nimi, před Plzákem - a Emilem Jirátem. Ten studoval chemii a farmacii ..." Okamžitě jsem vyhledal seznam absolventů Gymnázia v Plzni na Mikulášském náměstí (bývalá 2. státní československá reálka) a skutečně, ing. Emil Jirát, objevitel Otakara Batličky, je také absolventem naší školy!

rok 1929 - třída VII. B, třídní profesor: Antonín Hecht
Miloslav Bezděka, Ladislav Čejka, Jiří Černý, Josef Gross, Antonín Hnát, Emil Jirát, Alois Kulhánek, Antonín Mancl, Jaroslav Otto, Jaroslav Píchovec, Vladimír Pokorný, Bohumil Ptáček, Jaroslav Reitmeier, Karel Schwarz, Václav Soukup, Jan Straka, Rudolf Strnad, Vojtěch Suchý, Bohuslav Šída, František Šídlo, Josef Tengler, Václav Vacek, Robert Voráček, Vladimír Zajíc, Jaroslav Zbirovský, Miroslav Žambůrek, Karel Šilpoch

Takže trojice mužů, kteří jsou úzce spjati s počátkem publikování Otakara Batličky v Mladém hlasateli a to totiž jeho objevitel Emil Jirát, redaktor Mladého hlasatele Karel Bureš a jeho dvorní ilustrátor Bimba Konečný jsou všichni z Plzně a všichni absolventi stejné školy!
O Emilu Jirátovi toho známo moc není: je absolvent farmacie, pracoval ve 40. letech v lékárně v Praze, jeho koníčkem byla radiotelegrafie. Pokud byste o Emilu Jirátovi věděli nějaké další zajímavé informace, dejte mi prosím vědět.

Tak se ptám, kolik slavných i méně slavných osobností skrývá seznam 10 000 absolventů naší školy?

Jan Hosnedl - Housenka
bývalý absolvent, dnes učitel matematiky a fyziky
na Gymnáziu v Plzni na Mikulášském nám.
kontakt: jan.hosnedl(zavináč)mikulasske.cz

PS: Nemohu si odpustit malou poznámku. Jako kluk jsem hltal Batličkův dobrodružný životopis uvedený v jeho knižních výborech. Zejména mně utkvěla v paměti jeho slavná pohlednice z Argentiny, kterou napsal asi jako 14letý při útěku z domova svému otci: "Nemám co jíst, nemám kde spát, mám se nádherně! Ota". Také jsem si představoval, jak se Otakar Batlička "proboxoval z koncentráku, aby na cestě venku narazil na ozbrojenou esesáckou hlídku...". Pravda byla bohužel mnohem prozaičtější. Patrně žádná pohlednice neexistovala a popraven byl Batlička benzinovou injekcí v Mauthausenu...
Autorem fantastických dobrodružných (a mystifikačních) životopisů Otakara Batličky není nikdo jiný než ten, kdo okradl Bimbu Konečného, zradil jeho přátelství a aférou s Octobrianou způsobil konec jeho kariéry. Petr Sadecký ...


Na fotografii vidíte Emila Jiráta společně s Otakarem Batličkou v restauraci (archiv J.Čvančary)
Na ilustraci B.Konečného je nakreslen Otakar Batlička (povídka Zář na obzoru, 6. ročník Mladého hlasatele, 40. léta)
Batlička na Bimbově obrázku Jirát a Batlička

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2009120002-gymnazium-na-mikulasskem-namesti-v-plzni-lihen-zajimavych-osobnosti.html