Memoriál Jana Tleskače 2008 zná nové premianty

| Autor: Slavomil Janov - Nashville | Rubrika: Memoriál J. Tleskače | Vydáno dne: 3. 12. 2008 |

Již po osmé se podzimní Praha stala hostitelkou soutěže ve vyjímání hlavolamu ježek v kleci – Memoriálu Jana Tleskače. K zápolení, které zdobí visačka světového šampionátu v této originální disciplíně, se do společenského sálu kláštera Emauzy ve Vyšehradské ulici (Na Slovanech) sjelo osm desítek startujících.
Oproti předchozím ročníkům se souboje s hlavolamem a proti chronometru omezily jen na česko-slovenský duel. Organizátoři sice podle startovní listiny vyvěsili v sále vlajky tří zemí, ale jeden z borců v juniorské kategorii, který díky dvojímu občanství mohl startovat v reprezentačním dresu Itálie i v českých barvách, zvolil domácí variantu. Vzdor užší mezinárodní konkurenci a komornějšímu charakteru akce (oproti loňskému sedmému ročníku, který byl součástí oslav 100. výročí narození Jaroslava Foglara) bylo však i letos v areálu Benediktinského opatství k vidění nemálo zajímavého a dramatického.
Takže pěkně po pořádku…



Průběh soutěže

Stejně jako před rokem, se i letos soutěžilo s německým kovovým hlavolamem značky Philos. Pro hodnocení do soutěže i zápisu do historického žebříčku bylo třeba vyjmout ježka z klece v časovém limitu tří minut. Německý hlavolam je vzhledově podobný českému výrobku brněnské firmy Hron, ale rozdíly ve velikosti ostnů a jejich odlišný sklon řadí Philos do kategorie náročnějších hlavolamů. Přesto se s ním úspěšně poprala většina startovního pole. Jen v několika případech zůstala záhada hlavolamu nerozluštěna i přes možnost soutěžících dosáhnout kýženého výsledku nejen v základním kole, ale i v opravném pokusu – baráži.
Soutěž byla vypsána standardně pro tři věkové kategorie. V nejmladší – do šesti let (Benjamin) – se však nesešel dostatečný počet startujících, které určuje reglement pro soutěž mistrovství světa. Alespoň minimální obsazení této kategorie zajistili pravidelní účastníci akce, manželé Hana a Jaromír Krejčovi ze skautského střediska Oregon Neratovice, přihlášením dvojice svých potomků – pětiletého Ondřeje a dvouleté Barbory. Vzhledem k věku obou benjamínků se nedalo očekávat, že by na náročný hlavolamem některý ze sourozenců vyzrál. Malá Barbora se sice snažila uspět i kousáním do klece, leč Philos odolal. O tři roky starší Ondra bojoval opravdu srdnatě, ale ani jeho píle, ani vztek či mohutné povzbuzování publika ovoce nepřinesly. Oběma tak připadla jen sladká odměna v podobě – rovněž již tradičního – dortu ve tvaru hlavolamu: ježek byl cukrářským mistrem vymodelován z čokoládového a vanilkového krému a klec sestavena z lázeňských oplatek a hořických trubiček.
Nejpočetněji obsazená bývá každoročně soutěž juniorů do 15 let. Bylo tomu tak i letos, kdy se do startovní listiny zapsalo 47 chlapců a dívek. V silné konkurenci se role černého koně zhostil nejlépe osmiletý Jan Fiala. Navzdory nízkému věku i nevelkému vzrůstu výrazně převýšil mnohem starší a ostřílenější soupeře už v eliminaci. V ní dosáhl času 40,9 vteřiny. Když pak ve finále dokázal vyjmout ježka z klece za čtvrtinu vstupního času, bylo o novém premiantovi rozhodnuto. Na stříbrný stupínek se trochu překvapivě vyšplhala debutantka v soutěži, desetiletá Eliška Oravcová. Ačkoliv v doprovodu svého otce Luboše, aktivního člena pořádající Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF), nechyběla na akci ani v několika předchozích ročnících, dosud zůstávala jen mezi diváky. K soutěži se odhodlala až nyní. Cestu do dvanáctičlenného finále si sice musela proklestit i účastí v baráži, ale mezi elitou nakonec časem 53,6 vteřiny zazářila. Také jí proto hlavní ceremoniář Marek Polák – Sharp z vedení SPJF právem pověsil na krk druhou nejcennější medaili. Poslední volné místo „na bedně“ pak připadlo Ondřeji Piekarzovi.
Do soutěže seniorů (ročník narození 1993 a starší) se přihlásily rovné tři desítky borců. Při neúčasti dvojnásobného mistra světa a držitele světového rekordu (3 vteřiny) Jana Trojana – Roye z Mělníka, byla pozornost publika upřena hlavně na vystoupení dvou nejúspěšnějších účastníků loňského setkání mistrů – Světového poháru 2007 – Jana Machálka z Brna a Michaela Mráze z Prahy. Letošní klání ovšem favorizovaného zástupce Moravy nezastihlo v ideální formě a mezi smetánku se neprobojoval. Namále měl i Mráz, který se nakonec do finále propracoval z předposledního postupového místa. V závěrečném souboji se soupeři si ovšem předchozí „klopýtání“ vynahradil: v duelu o zlatou medaili přesto prohrál se šťastnějším protivníkem. Tím šťastnějším byl o pouhou desetinu vteřiny Lubomír Melichařík. Třiapadesátiletý veterán a pravidelný účastník Memoriálu Jana Tleskače korunoval svoji snahu výborným výkonem 20,1 vteřiny a ziskem zlaté medaile. Za obdobnou vytrvalost byl odměněn i třetí v pořadí Miloš Kříž, vůdce smečky vlčat pražského skautského střediska Atahokan-bratří Mašínů. V uplynulých letech přivedl ke stupňům vítězů několik svých svěřenců, nyní se cenného kovu dočkal sám.


Doprovodný program

Před rokem dotvářel kulisu soutěžní arény – vedle již tradičních figurín Rychlých šípů v průčelí sálu – zámečnický učeň Jan Tleskač. V sedle a za řídítky svého létacího bicyklu se vznášel vznešeně nad hlavami aktérů akce. Letos se na svůj memoriál podívat nepřiletěl, ale místo uvolnil dalšímu literárnímu hrdinovi z Foglarovy románové trilogie o Rychlých šípech – tajemnému Širokkovi. Stínadelský přízrak v černém oděvu a bílou škraboškou na tváři sledoval z balkonu sálu celé to hemžení pod sebou po celou dobu zcela nehnutě. Marně jej moderátor několikrát vyzýval, aby si přišel změřit síly se soutěžícími… A tak zatímco Širokko pod svou maskou nehnul ani brvou, legendární spisovatel a skautský vůdce Jaroslav Foglar – Jestřáb v sále zeširoka rozdával úsměvy ve více než stovce svých podob. Ty totiž malíř a ilustrátor Milan Teslevič jako Jestřábův „dvorní portrétista“ zachytil do rozsáhlé kolekce perokreseb a vytvořil z nich unikátní galerii. Tu si bylo možno v sále prohlédnout a obrazy zaujaly bezesporu každého. Také proto se kreslíř dočkal bouřlivého potlesku, když v průběhu soutěže převzal z rukou předsedy foglarovského sdružení Miloše Vraspíra – Bobra za svou tematickou tvorbu Čestné uznání SPJF.
Neméně jako dekorace sálu zaujal účastníky akce i doprovodný program. Příznivci Foglarova díla a sběratelé si přišli na své možností výběru ze široké nabídky literatury, časopisů i nejrůznějších suvenýrů. Ze všech vzpomeňme alespoň tři novinky: čerstvý sborník přednášek z loňské literární konference o spisovatelově díle v Památníku národního písemnictví – O fenoménu Jaroslav Foglar, speciální vydání časopisu Tam-Tam k letošním sedmdesátinám Rychlých šípů (vzhledem k limitované edici byl o sešit enormní zájem) a nakonec výroční turistickou známku k 10. výročí úmrtí Jaroslava Foglara (1999 – 2009). Nápis, který zdobí dřevěnou vypalovanou placku, se stal i mottem celé letošní akce: „Jestřábe, díky! Nezapomínáme!“
Za samostatnou zmínku stojí ještě novinka rámcového programu – pátrací orientační hra Sedm statečných. Díky této aktivitě se trojice pořadatelů MJT (Pražská pobočka – oblastní organizace SPJF, Junák – svaz skautů a skautek ČR/Pražský kraj A. B. Svojsíka a produkční společnost Nashville Agency) rozšířila o dalšího partnera – 48. klub oldskautů Jestřábi. Ten navazuje na činnost Foglarovy prvorepublikové „skautské kolébky“. Do hry Sedm statečných se ve volném čase mezi soutěžemi zapojilo na sedm desítek účastníků memoriálu. Úkolem bylo nalézt podle mapy a několika indicií v okolí kláštera Emauzy sedm objektů, které souvisejí s významnými představiteli českého skautského hnutí, nebo literární tvorbou Jaroslava Foglara. Více informací o této aktivitě přinese Bohoušek v samostatném materiálu. Takže slovo závěrem? Memoriál Jana Tleskače 2008 již patří minulosti. Proto ať žije příští ročník, který se uskuteční 28. listopadu 2009.


Výsledky MJT 2008 – VIII. MS ve vyjímání ježka z klece:

Kategorie Junior (47 startujících): 1. Jan Fiala 10,3 s, 2. Eliška Oravcová 53,6, 3. Ondřej Piekarz 85,9.
Kategorie Senior (30 startujících): 1. Lubomír Melichařík 20,1, 2. Michael Mráz 20,2, 3. Miloš Kříž (všichni ČR) 22,2.

Kompletní výsledková listina je zveřejněna na internetových stránkách: http://fatima.dzavy.net/jezek/.















Foto: Petr Molka, Milan Lebeda



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2008112022-memorial-jana-tleskace-2008-zna-nove-premianty.html