Další krádež unikátních hlavolamů „ježek v kleci“

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Memoriál J. Tleskače | Vydáno dne: 20. 11. 2001 |

ježek v kleci s otazníkemPodobně jako v roce 1997, kdy byl z výstavy Po stopách Rychlých šípů, uspořádané při příležitosti devadesátin spisovatele Jaroslava Foglara v Muzeu hlavního města Prahy, odcizen dosud nepolapeným zlodějem společně se spisovatelovým deníkem z dětských let také unikátní hlavolam „ježek v kleci“, se podobnému incidentu nevyhnul v sobotu 17. listopadu ani Memoriál Jana Tleskače – první mistrovství světa ve vyjímání „ježka z klece“.
Soutěž byla uspořádána po 60 letech od chvíle, kdy se na základě mimořádného čtenářského ohlasu na Foglarův román Záhada hlavolamu uskutečnilo v roce 1941 první obdobné zápolení. Letošní soutěže v pražském Domě dětí a mládeže v Karlíně se zúčastnilo přes 150 českých i zahraničních závodníků ve věku od čtyř do téměř 60 let.

Součástí akce byla i dosud největší výstava různých modelů tohoto legendárního hlavolamu. Organizátorům se podařilo vypůjčit si od desítky sběratelů více než 60 většinou velice vzácných „ježků v kleci“. Část hlavolamů byla vyrobena jen v malých sériích několika desítek kusů. Některé exponáty byly dokonce originálními unikáty.

Hlavolamy byly vystaveny v prosklené vitríně v přízemí budovy, jen pár kroků od recepce se službou. Instalace výstavy v předvečer akce si vyžádala několik párů šikovných rukou, protože pro lepší přehlednost expozice bylo nutné prosklenou skříň uložit na bok. Tím došlo i k jistému zabezpečení vitríny, protože sklopnou zadní stěnu, kterou byly hlavolamy do skříně vkládány, bylo možné otevřít jen s obtížemi.

Přesto se pravděpodobně v době mezi pátečním večerem a sobotním ránem povedlo neznámému „fantomovi“ odcizit sedm vzácných hlavolamů ve sběratelsky těžko vyčíslitelné hodnotě. „V průběhu sobotního dopoledne se někteří sběratelé podivovali, že ve vitríně nevidí své hlavolamy,“ říká zdrceně hlavní organizátor akce Slavomil Janov. „Ve vitríně bylo ovšem na šest desítek hlavolamů. Ty, které jejich majitelé už dopoledne postrádali, byly poměrně malé. Domnívali jsme se proto, že se při dotyku některých návštěvníků o skříň se zakutálely pod dekoraci ze spadaného listí. V průběhu akce nebylo možné expozici otevírat a hlavolamy přepočítávat…“

Po skončení soutěže v 19 hodin však organizátoři zjistili, že dopolední podezření nebylo přeludem. „Pět ze sedmi zmizelých exponátů jsou zcela ojedinělé. Jeden z nich se navíc snad ze všech existujících modelů podobal tomu, který ve svém románě popsal Jaroslav Foglar,“ dodává zkroušeně S. Janov, jemuž krádež způsobila nemálo vrásek na čele s vysvětlováním události postiženým majitelům hlavolamů. „Vůbec nevíme, jak a kdy zloděj hlavolamy ukradl. Možná ještě v pátek večer, kdy budovu opouštěli i návštěvníci jiné akce nebo v sobotu časně ráno. Služba v recepci si ovšem ničeho nevšimla. V noci byla budova zamčena a v průběhu sobotní akce už výstavu hlídala ochranka.“

Oznámení o krádeži přijali policejní kriminalisté. Šance na dopadení pachatele ovšem není – podobně jako před čtyřmi lety – příliš velká.

Jak se zdá, „tajuplnost a přízraky“, které se prolínaly v nemalé části Foglarova díla, se přenesly i do reality na přelomu 20. a 21. století. Někteří pesimisté sice po autorově smrti v roce 1999 tvrdili, že se skonem slavného spisovatele chlapeckých románů odejde do minulosti také jejich kouzlo a pohasne i celý foglarovský fenomén, ale nestalo se tak. A zřejmě ještě dlouho ani nestane…

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2008112001-dalsi-kradez-unikatnich-hlavolamu-jezek-v-kleci.html