Plzeňské Rychlé šípy

| Autor: Ivo Fencl | Rubrika: Kniha | Vydáno dne: 14. 2. 2006 |

StrážciŽe má i Plzeň Rychlé šípy, to není v Praze a ani jinde právě přesmoc známo. O to větší škoda, že šlo o kluky opravdové. Loni (8. 6.) o tom ve zdejší Polanově síni Městské knihovny vyprávěl Vlastislav Toman (nar. 1929 právě v Plzni).
Spisovatel Toman vydal čtvrt stovky knih - a roky 1956-92 je pevně svázán s časopisem ABC (od 1959 jako jeho šéfredaktor). Nu, a po letech o tom napsal i paměti. Jmenují se Můj život s ábíčkem a pokřtil je jak v Praze, tak i právě v městě svého dětství. A rozpovídal se i o Miloslavu Švandrlíkovi, jehož znal ještě jako vojáka, o výtvarníku Janu Kristoforim či – a to nejvíce - o svém příteli Jaroslavu Foglarovi...
Ale také o prověrkách po roce 1968, o svém pozdějším politickém lavírování či o „bojích“ s různými soudruhy (Himl, Fojtík...). „Chtěl jsem dělat technický časopis a to mne bavilo, to mne pohlcovalo,“ uvedl.
Taktéž projasnil, kdo byly ony plzeňské Rychlé šípy (a je jich taky pět):
1. herec Václav Štekl z Petrohradu. Toman mu přezdíval Vašík Bum a v seriálu Strážci (1967-1984) ho udělal „Rychlonožkou“ jménem Zrzek.
2. hudebník Mirek Liška. V seriálu Jan Drábek, ale vzhledem Mirek Dušín. Takový byl, třeba když ministroval na Jiráskově náměstí.
3. Nadšený cyklista Vláďa Bednář. V seriálu Robin. To podle čapky ve stylu Robina Hooda. Zastupuje Červenáčka.
4. A Toman sám. V seriálu Boža Rak zvaný Hadži. Tu přezdívku míval opravdu. Podle Mayova orientálního sluhy Omara, jehož nekonečné jméno znal zpaměti. Do Raka se Toman při psaní promítal. Asi jako Foglar do Jarky Metelky.
5. Konečně i Zdeněk Vřešťál z Motýlí ulice. Ve Strážcích Kája Drobný. V životě skaut a rebel za války i komunismu. Politický vězeň, jak připomněla v Městské knihovně jeho paní.
Pět Plzeňanů. Jen Toman však už pamatuje, co zažili na prériích okolo Radbuzy. Ostatní čtyři odešli. „A za války bomba škrtla o můj dům na Petrohradě. Jiná odhodila Vřešťála, když venku bojovně zíral na nebe.“
Ne, tak takovou zkušenost Foglarovy Rychlé šípy neměly - a Strážci vedle nich obstojí. Jsou druhým nejdelším českým seriálem s klubovní tematikou. A ne žádným plagiátem Foglara. Spíš přetavením osudů pěti kluků z plzeňských Slovan a okolí.


Kresba: Jiří Petráček
Kresba použita z obálky publikace Vlastislava Tomana Strážci Žulového paláce – Trampoty s kapitánem a jiná dobrodružství slavného klubu „ábíčka“, Vydalo Nakladatelství Ostrov, 2003.

Řadu souvisejících článků o autorovi a jeho tvorbě lze najít pomocí vyhledávače na starém Bohouškovi - vlevo na horní liště.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2006021401-plzenske-rychle-sipy.html