Výstava České komiksy - Výběr z nejlepších kreslených seriálů

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 6. 12. 2003 |

Výstava České komiksy s podtitulem Výběr z nejlepších kreslených seriálů uspořádaná péčí úřadu Městské části Praha 8 představí v prosinci a lednu dvacet sedm autorů tohoto oblíbeného žánru od Ondřeje Sekory a Josefa Lady přes Rychlé šípy Jana Fischera, Čtyřlístek, Strážce, Modrou pětku až po například Káju Saudka. Osmnáctistránkový katalog k výstavě sestavil a slovem uvedl Vlastislav Toman a na výstavu čtenáře Bohouška zve níže v článku kurátor výstavy a radní Prahy 8 Roman Petrus.


Výstava se uskuteční 16. 12. 2003 - 14. 1. 2004 ve foyer budovy úřadu Městské části Praha 8, U Meteoru 6 (tzv. Bílý dům), stanice tramvají 10, 24 a 25 Stejskalova.
Otevřeno je ve všední dny od 10 do 18 hodin včetně 20., 21., 27. a 28. 12. 2003. Vstup volný.
Vernisáž za přítomnosti řady autorů proběhne 15. 12. v 17 hodin.


Roman Petrus - radní MČ Praha 8 a kurátor výstavy Vás zve:

Před Vánocemi se hodí vystavovat příjemné a poklidnější věci. Tentokrát jsme pro Vás připravili trochu jinou výstavu než na jaké jste na radnici běžně zvyklí. Je jím výstava komiksů.

Český komiks je fenomén sám pro sebe. Ale přiznejme si to, kdo z nás v dětství nezalistoval v časopisech jako ABC, Čtyřlístek, Ohníček, pro starší Mladý hlasatel, Vpřed ale i dalších. A kdo z nás se občas alespoň na chvíli rád nevrátí do dětských let, který zejména doba vánoční tak sugestivně evokuje.

V posledních letech v České republice komiks jen kvete. Vydávají se knihy s komiksy ve velkých nákladech, objevují se v nich jak ty starší, tak především seriály ze zahraničí, ke kterým jsme se po léta nemohly dostat. Naše výstava poskytuje i srovnávací pohled na to, jaké komiksy kde vycházejí, z jakým obsahem a vyzněním.
V Česku máme komiksy obvykle klidnější, není u nás tradice komiksů - krváků, na které jsou zvyklí spíše v zahraničí. Navíc je v naší zemi dlouholetá obliba seriálů o nejrůznějších klukovských, ale i dívčích klubech a partách. Snad každý zná slavné seriály Jaroslava Foglara.
Tato naše výstava není přirozeně zcela vyčerpávající, ale poskytuje přehled toho nejkvalitnějšího, co se v českém komiksu objevilo. Přibližuje práce na komiksech od těch úplně nejstarších, například kresby Josefa Lady, až po ty nejnovější. Navíc zde můžete shlédnout postup, jak se komiksy rodí, jsou zde prezentovány jednotlivé fáze vzniku obrázků.
Nenechte se tedy ujít tuto mimořádnou přehlídku více než dvaceti kreslených příběhů, na kterých vyrůstali děti, kteří jsou už dnes v důchodovém věku, ale i dnešní maminky a tatínkové, ale které samozřejmě znají i děti dnešní. Výstavu doprovází pěkný katalog a drobný dárek pro návštěvníky.
Nabízíme Vám, abyste si ve Vánočním, či povánočním shonu na chvíli odpočinuli od shonu, který zpravidla přípravu vánoc provází a aby se i z nás dospělých na chvíli stali děti.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2003120105-vystava-ceske-komiksy-vyber-z-nejlepsich-kreslenych-serialu.html