Ty brďo, na Brdech už pětatřicetkrát se skauty, letos i s Rychlými šípy a ...

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 4. 2. 2003 |

Postavy Rychlých šípů, brdské Fabiánovy noviny, foglarovská razítka, sběratelské kartičky SPJF "ulčovky" ... to připravila na letošní neuvěřitelný pětatřicátý skautský zimní přechod Brd pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara.
O akci si přečtěte podrobné řádky Tomáše Szennaie z Pražské rady Junáka:
Zimní přechod Brd v jubilejním ročníku
1969 - 2003

Skautský národ letos vyrazil na tradiční Zimní přechod Brd již v sobotu 25. ledna. Posun obvyklého termínu přijala Pražská rada Junáka s ohledem na únorové pololetní a jarní prázdniny celého pražského kraje.

Kdo se v roce 1969 zúčastnil prvního přechodu jako skautík, letos si na Kytínské louce již jako oldskaut mohl společně s ostatními účastníky připomenout, že našemu „Brdskému jamboree“ je třicet pět let! A to už je úctyhodná tradice, která je o to cennější, že nebyla přerušena ani v dobách nesvobody a zapovězeného skautování… Zatím většina ročníků zimních přechodů se totiž konala právě v době nedobrovolně ukončené činnosti Junáka! Ještě musíme počkat pár let, než se „poměr“ vyrovná. O to větší dík mějme na paměti, když z Řevnic či přes Stříbrnou Lhotu stoupáme na Kytínskou louku k těm, kteří akci v roce 1969 zakládali a zejména k těm, kteří ji po dlouhých 20 let každoročně pořádali, než jsme mohli opět v roce 1990 svobodně na brdské Hřebeny vyrazit.

I letos se po jedenácté hodině začala Kytínská louka plnit početnými skautskými oddíly proudícími ze dvou hlavních směrů. Zimní příroda nám letos na Brdech sněhu nenachystala, ale mrazu bylo tak akorát, abychom se cestami nebahnili. Účast je již v posledních ročnících obtížněji měřitelná, snad se příliš nespleteme, když ji zaokrouhlíme k tisícovce.

Kdo byl na Brdech mezi prvními, víme bezpečně. Letos se na Kytín vypravila i pětice Rychlých šípů, která tu odstartovala letošní „Rok s Rychlými šípy“ vyhlášený Sdružením přátel Jaroslava Foglara. Hoši z RŠ (trochu zdřevěnělí) ochotně pózovali celý den louce a mnohý účastník si nenechal ujít příležitost se nimi vyfotit. Pětici RŠ neúnavně doprovázel br. Ivan Vápenka, který měl připravena četná razítka s Rychlými šípy. Kam se vydal náš nejznámější klub odpoledne, není zcela zřejmé, ale pravděpodobně na literární setkání s Kájou Maříkem do Mníšku či na Skalku.

V poledne skautský signál svolává účastníky k improvizovanému nástupu. Za Pražskou radu Junáka účastníky pozdravil br. Václav Obadálek, předseda Pražského kraje A. B. Svojsíka. Poděkoval zakladatelům a organizátorům předchozích zimních přechodů, jejichž zásluhou se akce stala tak známou tradicí. Br. Slavomil Janov pohovořil o historii zimních přechodů a každý oddíl získal do kroniky pamětní list (se zdařilou kresbou Milana Tesleviče), potvrzující, že nechyběli na jubilejním 35. ročníku.

Mohutným potleskem účastníci vyjádřili uznání 17. středisku Athabaska z Prahy 9 za jejich výtečnou službu v polní kuchyni, vždyť bez jejich palačinek si již sraz ani neumíme představit…

Závěrečné provolání trojího „ZDAR“ od stovek shromážděných bylo připomenutím předchozích ročníků, na počest letošního jubilejního, i těch které nás ještě čekají.

Od rána se v Kytíně br. T. Szennai stal kamelotem originálních brdských „Fabiánových novin“, které jako mimořádně zdařilý dárek pro skauty připravila a vydala pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara (kamarádi Petr Molka a Milan Lebeda). Pražská rada Junáka připravila čtyři pohlednice. Velký zájem byl o nový odznak se symbolikou zimního přechodu a nechyběla ani oficiální pamětní kartička od br. Vladimíra Chochola. Vše již tradičně zajišťoval br. Václav Nosek ve svém stánku. Letos za skauty přijela i „pojízdná prodejna“ z JUNu.

A opět přibylo podpisů, razítek a kartiček do pamětní „Vrcholové knihy“, která byla založena na zimním přechodu léta páně 2000. Na srazu pochopitelně nechyběla výměna populárních kartiček jednotlivců, oddílů i středisek. Výměně originálních pamětních lístků, „potkávaček“, „brděnek“ se tu věnují od světlušek až po oldskauty. Z pamětních lístků je zřejmé, že se výročního přechodu zúčastnila též řada mimopražských oddílů, což je obzvlášť potěšitelné.

Až do odpoledních hodin byla na Kytínské louce a v blízkém lesíku připravena řada aktivit pro mladší účastníky od pražských středisek, za což jim velký dík.

Při zpáteční cestě, navštívili někteří účastníci hřbitůvek v Kytíně, aby zde vzpomněli na Irčana – Bohuslava Čepeláka, trampa, spisovatele a propagátora díla Jaroslava Foglara v době, kdy to vůbec nebylo jednoduché. Zemřel 7. února 1969, den před tím, než se v sobotu 8. února téhož roku na tisíc skautů a skautek vydalo na první Zimní přechod Brd, v jehož tradici máme tu čest i nyní, po třiceti pěti letech pokračovat.

Hodnocení letošního Zimního přechodu Brd vyznívá příznivě. Pořádající Pražské radě Junáka to je motivem pro přípravu přechodu v roce 2004. Do té doby se snad podaří vydat almanach, který bude popisovat historii 35. let zimních přechodů, ale i nové soutěže, jakou bude např. výroba postavičky vládce brdských hvozdů Fabiána.
Tom-Set, 26. I. 2003, Brdy-Řitka

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2003020013-ty-brdo-na-brdech-uz-petatricetkrat-se-skauty-letos-i-s-rychlymi-sipy-a.html