Sliby se mají plnit nejen o Vánocích - aneb reportáž z Memoriálu

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Memoriál J. Tleskače | Vydáno dne: 15. 2. 2002 |

Podzimní vítr si pohrával s plakátkem přilepeným na jedné tramvajové zastávce v Praze – Karlíně. Přilepil jsem ho tam před chvílí a z povzdálí pozoruji, zda si ho někdo všimne. Barevný leták těsně pod jízdním řádem za okamžik pročítal muž mladšího věku. Snad četl: „Memoriál Jana Tleskače – 1. Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece - 17. listopadu 2001 – DDM hl. m. Prahy - Karlínské Spektrum. Pořadatelé: Sdružení přátel Jaroslava Foglara, Pražská rada Junáka, agentura Western Man.“ Chvíli přešlapoval na místě, ale pak se rozhodl a vykročil směrem ke karlínskému Spektru.


Mrazivá sváteční sobota totiž nabízela několik možností jak ji využít – poklonit se památce „sametové revoluce“, jít do kina, sedět u televize nebo se právě zúčastnit premiérového soupeření všech čtenářů knih Jaroslava Foglara ve vyjímání Ježka z klece. Té poslední možnosti využilo kromě onoho mladého muže téměř 200 zájemců (nejen z Prahy ale např. i z Kutné Hory, Ronova a Neratovic), kteří se již dopoledne sešli v karlínském domě dětí a mládeže hl.m. Prahy. A nutno předeslat, že na místě nešlo jen o vyjímání ježka z klece. Celý program se nesl ve znamení vzpomínek na nejčtenějšího českého spisovatele pro mládež Jaroslava Foglara a i doprovodné aktivity přilákaly jak děti, tak i jejich rodiče. Vzácný filatelistický exponát dlouholetého Jestřábova spolupracovníka a znalce díla Jaroslava Foglara Ivana Vápenky byl v obležení po celý den, stejně jako koutek s Foglarovskými kvizy, rychlošípáckým pexesem a velkoplošným videem, kde se promítaly zajímavé materiály o Jaroslavu Foglarovi. Mladší účastníci kreslili na kartičky Tleskačův hlavolam, nosili jízdenky do soutěže o nejnižší a nejvyšší číslo jízdenky, ti starší pak odhadovali, kolikpak hlavolamů organizátoři z pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci se sběrateli představili na výstavě v pavilonu ježků (vystaveno bylo přes padesát exponátů).
Hlavní – a nejdůležitější program – probíhal však ve velkém sále, kde na pódiu mezi sebou zápasili ve vyjímání ježka v kleci účastníci Memoriálu Jana Tleskače. Soutěžilo se ve třech kategoriích (do 6 let, 6-15 let a nad 15 let) s dřevěnými modely hlavolamu, které ve dvou velikostech zapůjčil pro účely konání akce výrobce – firma VIVA. V soutěži šlo o co nejrychlejší vyjmutí ježka z klece. Přísní časoměřiči na stopkách kontrolovali a zapisovali čas soutěžících z Česka, Slovenska a Ukrajiny ve vyřazovacích kolech. Soutěžili zájemci všech generací - pro zajímavost rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem soutěže byl úctyhodných 52 let. Na pódiu celý program moderoval autor myšlenky celé akce a nadšený foglarovec Slávek Janov a diváci s netušenou radostí sledovali neuvěřitelné souboje a s překvapením přijali i Tom-Seta z Pražské rady Junáka v masce Širokka, který se v sále objevil těsně před polednem. V obležení byl i stolek s nabízenými foglarovskými materiály a speciálními razítky.
Program vyvrcholil po 16. hodině komponovaným podvečerem spojeným s finálovými koly v jednotlivých kategoriích. Vrcholná klání prolnuly písničky na téma Jaroslav Foglar a nečekané zásahy do programu od EMa – otce Vonta Mažňáka(v podání kamaráda Menharta) rozveselily diváky a trochu potrápily moderátora. Absolutním vítězem se nakonec stal jedenáctiletý Matouš Elznic z Prahy (člen 227. klubu Bobří stopy a 43. smečky vlčat) – vyjmul ježka z klece za neuvěřitelných 2,8 vteřiny.
Všichni vítězové (viz tabulka) získali kromě medaile (hlavolamu, připomínajícího „ježka v kleci“ známého již z období 2000 l. př. n. l.), také vstupenky do pražské zoologické zahrady, dort ve tvaru ježka, a vstupenku na premiéru divadelní hry Rychlé šípy v divadle Rokoko (2. 12. 2001) a další drobné ceny.
Závěr programu, opravdovou lahůdku pro všechny, totiž krátkou divadelní aktovku „Bratrstvo kočičí pracky chce napálit Rychlé šípy“, obstaralo 65. Pražské skautské středisko – Rosomáci. „Duj, duj, duj, fujaro vítězná,“ zaznělo pak z úst všech. Není ovšem zas až tak důležité, kdo vyhrál. Zvítězili všichni, kteří přišli a svojí účastí tak přispěli ke zdárnému průběhu.
Zde by mohla reportáž z Memoriálu Jana Tleskače skončit, ale nestane se tak. Radost z úspěchu a nevídaného mediálního ohlasu (všechny deníky, ČTK, některé rozhlasové stanice, TV 3 a Prima) zkalilo organizátorům zjištění, že z vitriny pavilónu ježků se ztratilo během dne sedm exponátů hlavolamů, z nichž pět je zcela ojedinělých a nenahraditelných. Celá záležitost byla předána policii k vyšetření. Je až s podivem, že tajuplnost a přízraky", nebo také „ubohé krádeže“, které se prolínaly v nemalé části Foglarova díla i života (namátkou vzpomeňme krádež Jestřábova deníku a ježka v kleci v roce 1997 na výstavě „Po stopách Rychlých šípů“ v pražském muzeu), se přenesly i do reality na přelomu 20. a 21. století. Přesto však Milan Lebeda – Alpín (vedoucí pražské pobočky SPJF) k tomu ve vyjádření pobočky pro média uvedl: „Někteří pesimisté sice po autorově smrti v roce 1999 tvrdili, že se skonem slavného spisovatele chlapeckých románů odejde do minulosti také jejich kouzlo a pohasne i celý foglarovský fenomén, ale nestalo se tak. A zřejmě ještě dlouho ani nestane.“

Pro Bobří stopu a Bohouška sepsal

Tom Krizmen

P.S. Potěšující zpráva nakonec: vedení pražské pobočky SPJF spolu s dalšími partnery již rozhodlo a připravuje na 16. listopadu 2002 druhý ročník Memoriálu Jana Tleskače – Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece, na který již nyní srdečně zve všechny čtenáře Bobří stopy (podrobnější informace budou zveřejněny v druhé polovině roku).

Výsledky Memoriálu Jana Tleskače

v kategorii 0 - 6 let
1. Filip Janov
2. David Baran
3. Martin Tvrdík

v kategorii 7-15 let
1. Matouš Elznic
2. Filip Svoboda
3. Vojtěch Bláha

v kategorii nad 15 let
1. David Procházka
2. Michal Horeš
3. Jan Miškovský

Statistika
 O titul mistra světa soutěžilo 157 zájemců.
 Nejstarším účastníkem soutěže byl Ivan Vápenka (58 let)
 Nejmladší soutěžila Anna Svobodová (4 roky).
 Nejrychleji vyjmul ježka z klece Matouš Elznic (za 2,8 vteřiny)
 Orazítkováno a rozdáno bylo přes 5000 propagačních kartiček
 Vystaveno bylo v pavilonu ježků bylo 62 exponátů, nejvíce jich pro výstavu zapůjčil Ivan Vápenka (27 kusů)
 Ukradeno bylo 7 ježků v kleci
 Soutěžilo se celkem s 50 dřevěnými hlavolamy, z toho se jich během soutěže 3 poškodily.



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2002020002-sliby-se-maji-plnit-nejen-o-vanocich-aneb-reportaz-z-memorialu.html