| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Letní tipovací soutěž k 117. výročí narození Jaroslava Foglara

[ Autor: - Slavomil Janov, Akademie Jaroslava Foglara | zařazeno: 5. 7. 2024 | přečteno 309 ]

V roce 2007, v den stého výročí narození Jaroslava Foglara (6. července 1907), byla do prosklené vitráže vstupních dveří spisovatelova rodného domu v Benátské ul. 3 v Praze vsazena pamětní deska „Jestřábovy kolébky“ se symboly stínadelského listu ´ginga´ a hlavolamu ježek v kleci.
Díky dobovému videožurnálu „Bohouškovo oko“, který už od přelomu starého a nového tisíciletí zaznamenal řadu památných akcí foglarovského světa, si je možno toto první setkání u rodného domu a slavnostní akt odhalení desky připomenout na kanálu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nl3iqdd5rh8&ab_channel=stinadla

SETKÁNÍ V PRAŽSKÉM PODSKALÍ…
Od zmíněného červencového dne před sedmnácti lety si památné datum Foglarova příchodu na svět připomínají příznivci jeho tvorby na pietním setkání u domu čp. 1712 v Podskalí na Novém Městě každoročně.
Sešlost má již vžitý rituál: začíná ve 13 hodin a 13 minut čtením zápisu z rodinné kroniky. Spisovatelův otec Jindřich si některé detaily významné události, kdy paní Marie Foglarová v půl druhé odpoledne přivedla na svět druhorozeného syna, sice nepoznamenal zcela přesně, přesto jde o cenný životopisný dokument zejména pro badatele a životopisce pozdějšího proslulého autora chlapeckých románů a výjimečného skautského vůdce.
Zásluhu na vydolování tohoto zápisu z hloubi archivů Památníku národního písemnictví, stejně jako dalších obdobných dokumentů (rodný list Jaroslava Foglara, oddací list jeho rodičů ad.), má emeritní předseda Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) a dlouholetý vedoucí jeho pražské pobočky Milan Lebeda – Alpín. Právě on s těmito archiváliemi seznamuje veřejnost i na každoročním setkání v Benátské ulici.
Na vzpomínkový akt navazuje tradičně doplňkový program Akademie Jaroslava Foglara (AJF) v režii oldskautů 48. klubu Jestřábi Praha. Z nejvýraznějších akcí předchozích let připomeňme vycházku po trase poznávací hry Rychlé šípy v Africe, happening k poctě zakladatele chlapeckého hnutí Vontů ve Stínadlech či pátračku po dávné skautské základně Svojsíkovo hradiště na Strahově. Jindy zase díky orientační hře v přilehlé Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK mohli účastníci setkání nalézt všechny stromy ginkgo biloba ve zdejším arboretu.
Datum Foglarova narození však setkání u rodného domu příliš nenahrává: vychází na počátek prázdnin a k tomu je to den státního svátku na počet Mistra Jana Husa. Skauti jsou tak většinou na letních táborech a dva po sobě navazující státní svátky také kříží organizátorům touhu po početnější sešlosti v Benátské ulici. Důsledkem této kolize bývá většinou jen komorní zastoupení foglarovců v počtu kolem desítky účastníků. Jen výjimečně se v Benátské ulici sejde větší skupina. Stalo se tak například předloni: Tehdy si setkání u Jestřábova „rodného hnízda“ nenechal ujít skautský oddíl z východoslovenského Prešova. Skoro čtyři desítky slovenských skautů mělo svůj prázdninový tábor poblíž Prahy a tak 6. července zamířili právě do Podskalí. Díky jejich skupině počet příchozích v roce 2022 dosáhl rekordní účasti 50 foglarovců.

…I NA TŘEBSÍNSKÝCH LOUKÁCH
Letos se však organizátorské „dvojspřeží“ SPJF a Akademie Jaroslava Foglara před setkáním u rodného domu přátelsky rozdělilo. Setkání v Podskalí zaštítí pražská pobočka SPJF, péčí AJF bude výročí Jestřábova narození připomenuto nově v Posázaví v rámci doprovodného programu hudebního festivalu Třebsínské zvonění.
V rámci festivalového programu bude instalována panelová výstava o Jaroslavu Foglarovi – a centrální panel bude představovat průčelí domu v pražské Benátské ulici. A protože na loukách u Třebsína lze v sobotu očekávat i tisícový dav návštěvníků, je zřejmé, že také k symbolickému „setkání u rodného domu“ se sejde mnohohlavý zástup milovníků country muziky i Foglarovy tvorby současně. Také toto setkání v areálu festivalu začíná ve 13 hodin a 13 minut.

A nyní soutěž pro čtenáře Bohouška:

Tipněte si, kolik účastníků se sejde u „rodného domu Jaroslava Foglara“ v Třebsíně?

Odpovědi s tipovaným počtem zasílejte na e-mail: oldskauting@email.cz. Zprávu je třeba odeslat nejpozději so soboty 6. července do 13 hodin a 13 minut.

Z tipů, které se nejvíce přiblíží počtu účastníků v rozmezí plus/mínus 33 osob, budou vylosováni tři výherci. Na tyto „jasnovidce“ čekají suvenýry Třebsínského zvonění s Bratrstvem Kočičí pracky jako maskoty festivalu.Foglarovské výroky
„Ale jakýpak chlapeček! - Dej sem cukroví a žádná řeč se nevede!“ - trochu ústnatý Pepíček na Rychlé šípy dělající Mikulášskou nadílku.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .