Tajemná Praha – po stopách Rychlých šípů

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 27. 10. 2008 |

Spisovatel Jaroslav Foglar nechtěl nikdy prozradit (a také nikdy neprozradil!), kde jsou tajuplná Stínadla.
Inspirací pro jejich barvitý popis v románové trilogii o klubu Rychlých šípů – Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta – však bezesporu nacházel v křivolakých uličkách a temných zákoutích pražského Starého Města.
Je proto přirozené, že právě Městská část Praha 1, na jejímž území tato „Stínadla“ leží, si připomíná literární odkaz slavného autora chlapeckých románů formou stylových aktivit s bohatým programem pro mládež i ty dříve narozené.

Po premiérové akci tohoto druhu v režii MČ Praha 1, která vloni – 9. září 2007 – vytvořila symbolický rámec oficiálního pojmenování ulice Ve Stínadlech (úzká spojka mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora), se letos uskutečnil obdobný happening v neděli 12. října.
Loňské i letošní setkání milovníků foglarovské romantiky leccos spojovalo: Byly to písničky skupiny Paběrky, jejímž kapelníkem je banjista a kreslíř komiksových příběhů Rychlých šípů Marko Čermák, divadelní představení o dobrodružstvích legendárního klubu, přelet Jana Tleskače na okřídleném bicyklu nad hlavami návštěvníků, výstava o životě a díle Jaroslava Foglara i stezka odvahy pro děti s možností ulovit několik bobříků.
Společné oběma akcím bylo i „kolbiště“, na němž se všechny vzpomínané aktivity odehrávaly.
Je to areál Obecního dvora, což je vnitroblok několika staroměstských domů s dosud patrnými stopami jeho dávné slávy i prvorepublikového rozkvětu.
Vzhledem k tomu, že čas však nelze zastavit, se na Obecním dvoře podepsal zub času natolik, že celý areál musí po privatizaci projít rozsáhlou rekonstrukcí. Vstupní stavební práce již v objektu začaly a tak letošní akce s názvem tajemná Praha – po stopách Rychlých šípů, která byla připomínkou prvního výročí pojmenování ulice Ve Stínadlech, byla možná i poslední svého druhu, jíž tento starobylý – a v pravém slova smyslu stínadelský – objekt hostil.
O to více několik set návštěvníků akce potěšila slova starosty MČ Praha 1 Petra Hejmy, který přislíbil pokračování tradice „stínadelských“ setkání i v dalších letech. Pokud již rekonstrukce Obecního dvora toto neumožní, jistě se na Starém Městě podaří najít jinou vhodnou lokalitu, která má obdobný genius loci.
Ale zpět k letošní akci: Zatímco na pódiu Paběrky hrály a zpívaly své podmanivé romantické country písničky, odehrávalo se představení Rychlé šípy (letos v podání ansámblu pražského divadla Rokoko) a v ponurých útrobách jižního křídla Obecního dvora překonávaly desítky odvážlivců z řad chlapců i dívek nástrahy stezky odvahy a podmínek lovu bobříků, v severním křídle domovního vnitrobloku připravila oblastní organizace – pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara výstavu o spisovatelově životě a díle.
V pěti prosklených vitrínách si bylo možno prohlédnout některé cenné archivní dokumenty, autorovy knihy, časopisy nebo kolekci hlavolamů ježek v kleci. Několik velkoplošných panelů přiblížilo další zajímavosti Foglarova díla i jeho dlouhé a značně klikaté životní stezky. Kurátorem této výstavy byl místopředseda SPJF a vedoucí pražské pobočky Milan Lebeda – Alpín, který se stal i zasvěceným průvodcem těch návštěvníků, jež si svůj foglarovský obzor chtěli při prohlídce expozice rozšířit řadou všetečných dotazů.
K dostání bylo také množství suvenýrů a foglarovských materiálů, včetně výroční turistické známky s kresbou Rychlých šípů od Marko Čermáka. Ten v pauze vystoupení Paběrek zasedl do klubovny Rychlých šípů a návštěvníkům podepisoval pamětní list akce, který byl letos graficky zpracován dokonce se dvěma motivy.
V další sousední místnosti bylo možno shlédnout videoprojekci o nabídce aktivit využití volného času dětí a mládeže v Praze 1.
Na tuto prezentaci navázal ve svém vystoupení i radní MČ Praha 1 Filip Dvořák, který seznámil veřejnost s připravovaným projektem klubovní lodi. Vyřazený říční parník je v současnosti rekonstruován v holešovických docích a už v příštím roce by měl kotvit na Vltavě u Střeleckého ostrova. Tam mládeži nabídne širokou zájmovou a poznávací činnost i v návaznosti na Foglarův odkaz.
Na závěr snad už jen třeba doplnit, že asistenční služby se na akci Tajemná Praha – po stopách Rychlých šípů zdárně zhostili členové oddílu Ginkgo ze skautského střediska Atahokan – bratří Mašínů za podpory obnovujícího se 48. klubu old-skautů Jestřábi, jehož činnost navazuje na někdejší klub, v němž Jaroslav Foglar začínal svou skautskou pouť. Moderátorem programu v Obecním dvoře byl další člen SPJF Slavomil Janov – Nashville, oděný (stejně jako figurína Širokka stojící na úzké římse jednoho z oken vysoko nad nádvořím) celý v černém a s nezbytným žlutým špendlíkem v klopě…




Fotogalerie z akce naleznete zde:


Bohouškova galerie:(Petr Molka – Best)
http://picasaweb.google.com/tonda.plihal/2008LouEnSObecnMDvoremVPraze1#

Divadlo Rokoko:
http://www.mestskadivadlaprazska.cz/fotogalerie/po-stopach-rychlych-sipu-do-stinadel-124.html

Jiří Lipka – Carmen:
http://vandracky.rajce.idnes.cz/Akce_k_1_vyroci_STANADELSKE_ULICKY_12._rijna_2008_Praha/

Čarodějka:
http://aditu.rajce.idnes.cz/Sipy_Rokoko/








































































































































































































































































































































Foto: Petr Molka (1a, 1-2), Jiří Lipka (3), Irena Jonášová (4), archiv (5)


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2008100021-tajemna-praha-po-stopach-rychlych-sipu.html