| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Hlavolam ze Stínadel. V červnu vyjde nový foglarovský komiks Josefa Blažka a Jiřího Filípka

[ Autor: Bohoušek | zařazeno: 13. 4. 2017 | přečteno 6453 ]

Letos v červnu vyjde k 110. výročí narození Jaroslava Foglara speciální vydání časopisu Sdružení přátel Jaroslava Foglara Bobří stopa s novým osmnáctistránkovým komiksem Hlavolam ze Stínadel. Ten je předkračováním Foglarovy stínadelské trilogie a napsal ho Josef Blažek a nakreslil Jiří Filípek.

Autor scénáře Josef Blažek čtenářům Bohouška o Hlavolamu ze Stínadel vypráví:

Jak komiks vznikl?

Vlastně díky Bohouškovi. Před rokem a půl jste mi otiskli první tři kapitoly z mého rozepsaného románu Hlavolam ze Stínadel a ještě předtím povídku Smrt ve Stínadlech a ještě předtím článek Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara, což byly takové předstupně, co mě k rozepsání toho románu přivedly. Vojta Hanuš ze Sdružení přátel Jaroslava Foglara zrovna hledal scénář pro komiks do speciálu Bobří stopy a ten načrtnutý románový příběh si tady přečetl. Líbil se mu a tak mě loni v srpnu oslovil, jestli bych ho nechtěl zpracovat jako komiks.

Já mezitím psaní románu odložil, protože i když mě hrozně bavilo, obecně píšu pomalu a zabralo by mi aspoň dva roky ho dokončit. A to bych se ještě nesměl věnovat ničemu jinému, což je pro mě těžko myslitelné, protože mám řadu dalších aktivit, mimo jiné píšu pro televizi. Navíc situace okolo autorských práv na foglarovky byla stále taková všelijaká. Vojta po mně ale nechtěl dvousetstránkový román, jen šestnáctistránkový scénář, plus si vzal na starost i vyjednávání o autorských právech. Takže jsem Hlavolam nadšeně oprášil a celý loňský podzim ho dopisoval. Kdy jindy se taky vydávat do Stínadel než za ponurých podzimních večerů? :)

Jirka Filípek byl první volba pro nakreslení komiksu? Jak se vám spolupracovalo?

Vojta mi na začátku donesl pár čísel Bobří stopy a mě v nich zaujal komiks 9,5 mm zločinu od Jirků Kaliny a Filípka. Byl zřetelně inspirovaný stínadelskou trilogií a líbilo se mi, jak Jirka kreslí klukovské postavy a městské prostředí, což bylo klíčové i pro Hlavolam. Proto jsem chtěl, aby komiks kreslil on. Jen mě mrzí, že mu při kreslení nemůžu koukat přes rameno, protože funguju v Brně a on v Kostelci nad Černými lesy, takže si jen mejlujeme a voláme.

Pár komiksů mi už v různých časopisech (Crew, Full Moon, Aargh! ) vyšlo, některé jsem napsal spolu s manželkou a dva byly i zfilmované (Třída smrti, To není moje sestra! ). Spolu s těmi mými stínadelskými texty je najdete na našem blogu (https://blazitko.wordpress.com/). Všechny měly společné hrdiny ve foglarovském věku, ponurou atmosféru a opakovaně se v nich vyskytoval i motiv výprav do jiného - tajemného a nebezpečného - světa, který čeká hned v sousedství. Opět by se tedy dalo mluvit o jakýchsi předstupních pro Hlavolam.

Hlavolam ze Stínadel není prvním pokusem navázat na stínadelskou trilogii. V čem se liší od ostatních Foglarových epigonů?

Četl jsem nebo spíš zhltnul Velinského Poslední tajemství Jana T. a obě grifinovky, bohužel jsem dosud nesehnal Hrnčířovu trilogii a Hoganův Meč Vontů, ale aspoň jsem si zjistil, jakým způsobem na Foglara navázali. Tedy že zatímco Velinský a Červinka-Grifin ve stínadelské trilogii plynule pokračovali a dál posílali (ne)stárnoucí Rychlé šípy do Stínadel, Hrnčíř a Hogan zvolili časový odstup a pokračování zasadili do své současnosti a vybavili vlastními postavami.

Ten první přístup mi přišel jako takové přešlapování na místě, které nevytyčovalo žádný nový zajímavý a nosný směr, proto jsem se vydal tou druhou cestou. Místo dopředu jsem ale hodiny příběhu přetočil dozadu - čtvrt století před první výpravu Rychlých šípů do Stínadel, krátce po smrti Jana Tleskače a těsně před ustavením vontské organizace.

Proč zrovna tam?

Zajímalo mě, jak celá ta historie - Vontů, Tleskače i Stínadel - vlastně začala. Foglar ji totiž líčí jen útržkovitě a staví ji na nezaručených informacích, což vyvolává otázku, zda popsané události opravdu proběhly tak, jak píše. Skutečně můžeme věřit Tleskačově deníku, že jeho autor postavil funkční létající kolo? A Jarkově teorii, že to byl Em, kdo za Tleskačem vystoupal do svatojakubské zvonice a způsobil jeho smrt? Můžeme věřit vontské kronice, že se vše v ní uvedené seběhlo přesně tak, jak to popisuje? Ani pro jedno Foglar neuvádí jediný přímý důkaz nebo svědka. Tahle záměrná nedořečenost, která je součástí kouzla stínadelských románů, dráždila mou fantazii a ta generovala další otázky jako: Kdy se vlastně poprvé objevil mezi Vonty ježek v kleci a jak se stal jejich korunovačním klenotem? Jak přišel Tleskač na nápad sestrojit létající kolo? A kam až sahá historie tolik oblíbených kulis pro tohle všechno - samotných Stínadel?

Z bílých míst, nepotvrzených informací a dotírajících otázek - ale v prvé řadě z prosté čtenářské touhy znovu a znovu se vracet do fascinujícího světa Stínadel - se začal vynořovat nový příběh skrytý za legendou. Příběh, který ale nechce legendu rozbourávat, ani polopaticky dovysvětlovat - jen ji ukázat v trochu jiném světle, nechat nás prožít dosud jen letmo zmíněné události a v důsledku ještě prohloubit jejich záhadnost. Příběh, jehož skutečný počátek se táhne až kamsi do temného středověku, a kde létající kolo není jen stále unikající chimérou, ale pořádně se provětrá… :)

A o čem přesně tedy Hlavolam vypráví?

O válce mezi Stínadly a Druhou stranou o ježka v kleci, která je zmíněna hned na začátku Záhady hlavolamu. Foglar tam píše, že hlavolam po Tleskačově smrti zmizel a když se po letech opět objevil, bylo o něj svedeno několik velikých bitev mezi tehdejšími Druhostraníky a hochy ze Stínadel. To mě zaujalo. Rychlé šípy pátraly ve Stínadlech v dobách většího či menšího napětí mezi oběma čtvrtěmi, ale jaké by to bylo během otevřené války? Války, která zformuje vontskou organizaci? V době, kdy je Tleskačova smrt ještě čerstvou událostí?

Ta představa mě nadchla i proto, že mou - a určitě nejen mou - nejoblíbenější scénou v seriálové Záhadě hlavolamu byla velkolepá bitva dvou frakcí Stínadelských v lomu. Napadlo mě válku popsat ze dvou různých perspektiv - perspektiv pěšáka a špióna, kteří by byli kamarádi, ale odlišný pohled na vedení války a jejich pozice v armádě by je rozdělily. A tady se začaly rýsovat postavy Martina a Ondry, dvou povahově různých kamarádů jako byli třeba Pavel a Ludva v Chatě v Jezerní kotlině nebo Vláďa a Vincek v Dobrodružství v Zemi nikoho. A také hlavní - ryze foglarovské - téma příběhu: klukovské přátelství podrobené těžké zkoušce, které Foglar asi nejlépe zpracoval právě v Jezerní kotlině.

Co bylo na vytváření příběhu nejtěžší?

Nezpronevěřit se předloze, na kterou drze navazuju, jejímu autorovi a fanouškům, z nichž část bude k pokračování pochopitelně a priori skeptická. Poctivě jsem si nastudoval stínadelskou trilogii, její komiksovou, seriálovou i filmovou podobu a epigony, literaturu o ní, i další foglarovky, abych nasál Foglarův styl a témata. A neustále si všechno ověřoval a prověřoval - tady musím poděkovat speciálně Vláďovi Tučapskému za inspirující konzultace a podklady. Na jednu stranu jsem se snažil být foglarovštější než Foglar, na stranu druhou ale jít svou cestou a pouze nevršit a neslepovat jeho motivy.

A pak jsem musel nacpat děj rozvržený na 200 stran románových do pouhých 18 stran komiksu! Původně dokonce jen do šestnácti, dvě navíc jsem z Vojty vydyndal později, když mi přes všechno úsilí nezbývalo místo na pořádné dohrání všech načrtnutých dějů, vztahů a záhad. Pro srovnání - komiksové adaptace jednotlivých stínadelských románů nakreslené Marko Čermákem mají po 32 stranách a i tak jsou místy hodně ukecané. Takže jsem musel neustále škrtat a zjednodušovat, vypustit řadu dějových zákrut a zajímavých podrobností… a kromě toho, že jsem u toho trpěl jako zvíře, mi to zabralo i spoustu času.

Plánuje se i nějaké pokračování?

Od začátku jsem o Hlavolamu uvažoval jako o prvním dílu nové trilogie, který líčí první fázi války mezi Druhou stranou a Stínadly (která vlastně propuká ve stejné době jako první světová válka) vedoucí k založení vontské organizace. Přičemž druhý díl - Povstání Vontů - by popisoval druhou fázi, v níž je vontská organizace založena a upevňována a do války jsou zataženy i další čtvrti. Ale jestli Povstání spatří světlo světa záleží na tom, jak se bude čtenářům líbit Hlavolam. Doufáme, že bude! :)









Na snímku Josef Blažek.



Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .